Dlaczego jesteś wiecznie zmęczony – naukowa odpowiedź

Aby nie być zmęczonym nie wystarczy tylko odpocząć. Samo wyspanie się to tylko wierzchołek góry lodowej i jeśli myślisz że wystarczy się wyspać to problem zmęczenia będzie Cię dręczyć przez całe życie. W tym wideo przedstawiam powody wiecznego zmęczenia potwierdzone badaniami oraz przedstawiam jak na ich podstawie zmienić swoje życie aby zawsze mieć dużo energii. Zapraszam do oglądania.

Powód nr. 1 Siedzący tryb życia

Praca w biurze przed komputerem, po pracy dojazd do domu siedząc następnie siedzenie przed telewizorem lub komputerem i spać. Taki tryb życia sprawia że niektóre mięśnie są przykurczone inne są osłabione a objawia się to bólem w różnych miejscach ciała(najczęściej oczywiście w kręgosłupie).

No ale ciągłe siedzenie to nie tylko bóle, to także kiepski poziom hormonów co prowadzi do ogólnego zmęczenia. A badania pokazują że dodanie nawet najmniejszej aktywności poprawia poziom skupienia, usprawnia gospodarkę hormonalną i pozwala się lepiej wysypiać. a Skoro już o śnie mowa to przejdźmy do powodu drugiego czyli

Powód nr. 2 Brak jakościowego snu

Ilość nie wystarczy. Potrzebna jest jakość snu. Jak jakość snu jest kiepska to pomimo tego że śpisz te 8 godzin to budzisz się i jesteś zmęczony. Na jakość snu ma wiele czynników. Ja dbam o 3 elementy które tą jakość snu mi drastycznie poprawiły

• Sypialnia (w sypialni ma być chłodno od 16-19 stopni, cicho i ciemno więc zainwestuj w zasłonki)
  • Światło (usuwamy niebieskie światło na 2 godziny przed snem + codziennie rano gdy wstajemy z łóżka to wystawiamy się na słońce. Według badań z uniwersytetu w Colorado wystawianie się z rana na działanie słońca redukuje stres i dodatkowo pobudza przez co nie trzeba się wspomagać kofeiną co usunie nam zjazd po kawie.)
  • Regularność (kładziemy się spać i wstajemy w kółko o tych samych godzinach. (W weekendy też) Udowodniono naukowo że istnieje rytm dobowy organizmu i trzeba jego przestrzegać. Jak nie wierzysz to sprawdź nagrodę nobla z 2017 w dziedzinie medycyny)

Powód nr. 3 Twoja dieta niedomaga

Jest to rzecz którą zawsze spektakularnie ignorowałem a teraz po latach rozumiem jak bardzo było to głupie. Potraktuj organizm jak maszynę np. samochód. Który samochód będzie pracował lepiej i pojedzie szybciej? Ten który dostaje najlepsze paliwo i smary czy ten który jeździ na paliwie wymieszanym z wodą?

Zacznij zwracać uwagę na to co jesz a najlepiej jeśli cię na to stać to oddaj się w ręce specjalisty po to aby nauczyć się zdrowego odżywiania. Gdy podczyścisz swoją dietę to automatycznie zauważysz różnicę.

Powód nr. 4 Przeciążona głowa

Jesteś wiecznie zajęty, zżera cię ambicja i pracujesz nad swoim biznesem albo starasz się zbudować super karierę. No i oczywiście pracując nad tym wszystkim poświęcasz inne obszary życia takie jak regeneracja czy aspekty psychiczne.

Według badań ponad 60% problemów psychicznych jest spowodowanych stresem. A skąd się bierze stres? Z ciągłego stanu przeciążenia swojej głowy.

Stres majstruje w naszych hormonach i wbija organizm w tryb walcz albo giń który jak się już domyślasz jest dla naszego organizmu bardzo męczący.

O tym że ze względu na ten stres nie możesz w nocy spać nie wspomnę.

Mając na uwadze te powody przejdźmy do planu działania. Jak to wygląda u mnie?

Wstaje rano z budzikiem, ciągle o tej samej porze dnia i idę na 10minutowy spacer(często do sklepu aby kupić świeże warzywa i owoce). Po spacerze rozpoczynam 20minutową medytację z mantrą. Gdy skończę medytować to robię 5minutowy rozruch i siadam do pracy. Pracuje w 25minutowych cyklach z 5 minutową przerwą co 25 minut.

Ustawiam minutnik w telefonie na 25minut i jak telefon dzwoni to od razu robię przerwę. Podczas przerwy wstaje od biurka aby się lekko poruszać i rozprostować kości.

Po pracy ruszam na dłuższy spacer lub na trening na siłownię(albo jedno i drugie). Po spacerze i siłowni gotuję zdrową żywność na jutro na cały dzień aby nie tracić na to czasu podczas dnia. Po gotowaniu czas na relaks czyli czas z najbliższymi lub czytanie książki. Na dwie godziny przed snem zakładam okulary blokujące niebieskie światło i skupiam się na wyciszeniu organizmu przed snem. Zanim idę spać to wietrzę sypialnię i zasuwam zasłony aby spać w pełnej ciemności i chłodniejszej temperaturze.

Jakie zdrowe czynności mamy w tym planie dnia?

• wystawiamy się na słońce poprzez spacer z samego rana
  • pilnujemy zdrowego odżywiania się poprzez warzywa i owoce oraz gotowanie zdrowej żywności
  • dbamy o jakość snu poprzez przygotowanie sypialni i regularne wstawanie o tej samej porze
  • dbamy o czystą głowę poprzez relaks wieczorny i medytację