Dlaczego nie możesz się skupić – naukowe podejście

Czy masz czasami tak że siedzisz zamulony przed kompem, telefonem lub telewizorem i właściwie to nic nie robisz tylko scrollujesz różne strony internetowe a miałeś robić coś produktywnego? Myślę że każdy z nas tak miał. Może właśnie to robisz oglądając to wideo? Często jest to spowodowane twoim otoczeniem. Twoim biurkiem, twoim pokojem itd. I w tym wideo dowiesz się co możesz zrobić żeby twoje miejsce pracy z Tobą współpracowało i nie niszczyło twojego poziomu skupienia. Zapraszam do oglądania.

1. Analiza twojego miejsca pracy

Wstań od swojego biurka i zrób zdjęcie tego jak wygląda twoje biurko. Wiem że wydaje się to głupie ale wstań i zrób to zdjęcie. Następnie wgraj to zdjęcie na komputer i zacznij je analizować.

Dlaczego nie wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła? (Bardzo dobrze wiem że właśnie to zrobiłeś).

Dlatego że samo rozglądanie się nie pozwoli na analizę i spojrzenie na biurko z innej perspektywy. A chodzi nam właśnie o tą perpektywę, na spojrzenie na coś pod innym kątem.

Dodatkowo zdjęcie biurka możesz wysłać do kogoś innego aby on spojrzał i powiedział co według niego rozprasza uwagę.

2. Pusty blat biurka

Blat twojego biurka powinien zawierać tylko rzeczy których w danym momencie używasz.

Według badań naukowych Stephanie McMainsSabine Kastner bałagan na biurku ma negatywny wpływ na nasze skupienie. Każda rzecz która znajduje się dookoła ciebie zabiera jakąś cząstkę twojej uwagi. Dlatego usuń ze swojego blatu wszystkie rzeczy które mogą twoją uwagę zabierać i zostaw tylko te które są najpotrzebniejsze.

Po co ci smartphone w zasięgu wzroku na blacie skoro jego nie używasz? Albo zdjęcia znajomych na tablicy korkowej? Jedyne co robią te rzeczy to rozpraszają one twoją uwagę. I tak. Smartphone rozprasza uwagę nawet wtedy gdy jest wyłączony(bo zawsze możesz nawykowo za niego złapać i tracić skupienie i czas).

3. Od czasu do czasu zmieniaj miejsce pracy

Zmiana miejsca pracy czasami działa cuda. Według badań na Uniwersytecie w Kalifornii zmiana otoczenia pracy ma pozytywny wpływ na zaangażowanie oraz na skupienie. Zmiana miejsca pracy (np. pójście do kawiarni aby popracować) zawsze jest takim odświeżeniem, czymś co pobudza i sprawia że praca jest mniej nudna.

Dodatkowo pójście do nowego miejsca podświadomie cię krępuje co sprawia że chcesz jak najszybciej wrócić do strefy komfortu. W momencie gdy powiesz sobie coś w stylu „mogę stąd iść tylko wtedy gdy skończę robotę” to ten dyskomfort działa jak dodatkowy motywator.

4. Zadbaj o to aby twoje biurko było w dobrym miejscu

To gdzie stoi twoje biurko także ma wpływ na twój poziom skupienia. Zadbaj o to aby biurko stało w rogu pokoju w taki sposób że jak siedzisz przy biurku to widzisz ścianę oraz w taki sposób żeby przez okno padało na nie naturalne światło. Nie na przeciw do okna tylko bokiem.

O tym że ręka pisząca powinna być od strony wewnętrznej nie będę mówił bo większość z nas pisze korzystając z klawiatury.

5. Zmieniaj pozycję ciała

Wydaje się to głupie ale staraj się średnio co 15-20 minut siedzieć w innej pozycji. Według badań długotrwałe siedzenie w jednej pozycji jest bardziej szkodliwe niż siedzenie w teoretycznie złej pozycji z zaznaczeniem że pozycja jest ciągle zmieniana.

Kręcenie się na krześle dodaje dynamizmu do naszej pracy i podnosi poziom skupienia. Polecam spróbować.

6. Miej tylko jedno zadanie przed swoimi oczami.

Jak coś robisz to rób tylko jedną rzecz. Miej otwartą tylko jedną zakładkę a nie kilka. Otwarte zakładki są jak bałagan na biurku a multitasking czyli robienie kilku rzeczy na raz jest zły. Niektóre badania jak np. te przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach sugerują że ludzie którzy są multitaskerami(czyli osoby które często wykonują kilka rzeczy na raz) są rozproszeni nawet gdy robią tylko jedną rzecz.

No ale to tylko jedno badanie. Mamy metaanalizę która zbiera 49 źródeł naukowych. I tam jest napisane jasno że multitasking jest kiepskim pomysłem w kontekście utrzymywania uwagi, rozumienia rzeczy i zapamiętywania.

O Multitaskingu mówiłem bardzo dużo i nagrałem o tym wideo. Link do niego wrzucam na ekran po prawej stronie.