youtube

Jak mieć ciekawą osobowość

Posted by admin

Wstęp

Cześć!

Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania. Popraw jakość życia. W dzisiejszym odcinku dowiesz się jak stać się osobą ciekawą którą każdy lubi i chce z nią utrzymywać kontakt. Zapraszam do oglądania.

Zanim zaczniemy to standardowo zapraszam na szkoławygrywania.pl/darmowy-ebook gdzie możesz odebrać darmowego ebooka „3 sposoby na pokonanie blokady stresu”. Gorąco zachęcam

0 . Czym dla Ciebie jest ciekawa osobowość

Większość ludzi określa osobowość jako zbiór mentalnych cech i doświadczeń które sprawiają że jesteś jaki jesteś. To są charakterystyki które sprawiają jak przez większość czasu się zachowujesz, jak myślisz i co czujesz.

Niektórzy określają osobowość jako cechy genetyczne i doświadczenia z dzieciństwa na które nie mamy wpływu.

I tutaj od razu tłumaczę. Mi chodzi o tą pierwszą definicję. Nie będę tutaj mówić że osobowość to genetycznie uwarunkowane cechy i nic nie da się z tym zrobić. Bo da się. I sam jestem tego chodzącym i żyjącym przykładem.

Jeszcze parę lat temu byłem człowiekiem z którym nie było o czym porozmawiać. Byłem osobą która najlepiej by z nikim nie rozmawiała. Byłem osobą która miała nudne życie i nie była w stanie komukolwiek czegokolwiek opowiedzieć czy wytłumaczyć.

Obecnie znajomi często mówią o mnie jako osobie która jest przykładem ciekawej osobowości. I osoby która ma ciekawe życie.

A jeśli już chodzi o przykłady to przejdźmy przez przykładowe techniki poprawienia swojej osobowości.

1. Pozytywne afirmacje

Zmiana myślenia i swojej psychiki nie może się obejść bez afirmacji czy inaczej zwanej autosugestii.

O co tu chodzi? A chodzi o to że bierzemy naszą cechę którą uważamy za negatywną i staramy się ją przemodelować na lepszą cechę powtarzając sobie codziennie myśl która jest przeciwieństwem naszej negatywnej cechy. Po wielokrotnym powtarzaniu tej afirmacji nagle okazuje się że nasza słaba cecha zanika.

To tak trochę jak z tym cytatem wypowiedzianym przez znanego i nielubianego pana od propagandy czyli pana Goebbels

„Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”.

Dobra a jak tego dokonać? Bierzemy sobie cechy które chcemy poprawić. Ja dla przykładu wezmę sobie nadmierne stresowanie się. I żeby się pozbyć stresu stworzyłem sobie taką oto afirmację

„Panuję nad stresem, ponieważ stres to tylko strach przed sytuacjami, których nie znam”.

Biorę sobie taką afirmację, drukuję ją i naklejam na lustro w łazience. Za każdym razem jak robię cokolwiek w toalecie to pozytywna afirmacja mi towarzyszy i czytam ją sobie wyobrażając sobie siebie szczęśliwego bez stresu w stresowych sytuacjach.

Takie afirmacje w teorii powinno się czytać codziennie rano zanim zacznie się dzień. Ja jestem jednak ze szkoły że trzeba dostosowywać otoczenie pod siebie i proponuje żebyś wrzucił takie afirmacje w miejsca gdzie jesteś pewien że będziesz te afirmacje czytać. Może to być:

 • Tapeta w telefonie komputerze,
 • Może to być zmywalny tatuaż
 • Może to być bransoletka z afirmacją
 • Może to być powiadomienie
 • Może to być tytuł każdej strony w notatniku
 • Może to być cokolwiek – od ciebie zależy jak sobie to ułożysz.

Na sam koniec rozmowy o afirmacjach dam ci jeszcze parę zasad jak dobrze formułować afirmacje żeby one dobrze działały.

Podsumujmy cechy skutecznej afirmacji:

Afirmacja musi być:

 1. Sformułowana pozytywnie, w pierwszej osobie, wyrażona w czasie teraźniejszym.
 2. Wsparta rzeczywistym albo symbolicznym) działaniem wspomagającym utrzymanie w umyśle pożądanego obrazu a w ciele pożądanego stanu(czyli jak wspominałem wyobrażanie sobie idealnego stanu bez stresu)
 3. Czytana uważnie bez olewania tematu. Musimy pokazać naszej podświadomości że dana afirmacja jest dla nas ważna.

2. Negatywna wizualizacja (nauka wdzięczności)

Kolejną rzeczą która jest bardzo ważna to nauczenie się cieszenia się z tego co się ma i co jest. I tutaj mamy dwie techniki które uwielbiam i stosuje.

 1. Bycie wdzięcznym
 2. Negatywna wizualizacja

Jeśli chodzi o bycie wdzięcznym to każdego dnia przed pójściem spać wymieniam co najmniej 5 rzeczy które mam i za które powinienem podziękować dobremu losowi że mi je dał. To może być życie, dobry posiłek, super relacja z kimkolwiek, względne zdrowie, możliwość słuchania i mówienia cokolwiek.

Programujemy w ten sposób swoje myślenie że jest za co dziękować i uczymy się cieszyć z tego co mamy i posiadamy.

Jeśli chodzi o negatywną wizualizację to jest to technika którą wymyślili starożytni stoicy. Tak to ten Marek Aureliusz i Seneka. I nie myśl że jak coś jest sprzed 2 tysięcy lat to jest to do niczego. Bo ta technika bazuje na tym samym co wdzięczność. A seneka czy marek aureliusz to byli kozacy nad kozakami i wiedli super życie. Wracając do techniki to

Ta technika polega na tym aby wyobrażać sobie najgorszy możliwy scenariusz w danej sytuacji gdzie jesteśmy. Życie większości ludzi polega na tym że mamy swoje pragnienia i mamy olbrzymie ciśnienie aby to pragnienie się zrealizowało i od tej realizacji warunkujemy swoje szczęście. Jeśli wyobrazisz sobie najgorszy możliwy scenariusz i ze spokojem go zaakceptujesz to pozbędziesz się negatywnych emocji z tym związanych.

Czasem nam się wydaje że natarczywe myśli trzeba wypierać a tu okazuje się że nie. Każdą emocję trzeba przyjąć i zaakceptować. Praktyka negatywnej wizualizacji polega na tym, aby przez chwilę zastanowić się nad niepożądanymi zdarzeniami, ale w taki sposób, żeby jednocześnie się nimi nie przejmować.

Po takiej negatywnej wizualizacji postaraj się pomyśleć o tym że fajnie jest że mam to co mam i w każdej chwili mogę to stracić. Dlatego warto jest wykorzystać to w 100%. Nigdy nie wiesz jak długo pożyje ci bliska osoba dlatego bądź dla niej w miły i uprzejmy i ciesz się tym że spędzacie razem czas.

Podsumowując tą techniką uczymy się cieszyć z życia i przy okazji budujemy wspaniałą osobowość.

3. Nie bądź dupkiem, konfidentem, dwulicowym dziadem

Naucz się kochać ludzi. Wiele złych osobowości rozwija się dlatego że ludzie nie potrafią wybaczać i trawi ich nienawiść i złość do innych. Naucz się kochać innych ludzi i im wybaczać. Złe myślenie o kimś bardziej ci szkodzi niż pomaga.

Fajna osoba to osoba która kocha innych ludzi i się o nich troszczy. Więc jak kogoś spotykasz to nie traktuj nikogo źle, nie życz nikomu źle. Naucz się kurtuazji zadawaj pytania innym co tam u nich słychać, jak się czują troszcz się o innych. Oferuj pomoc innym jeśli jesteś w stanie komuś pomóc to może być coś prostego jak pomoc przy przeprowadzce znajomego albo pomoc przy znalezieniu pracy jak jesteś w stanie komuś pomóc to pomagaj.

Zawsze lubię to powiedzonko które często się przewija wśród Polaków (choć niestety już coraz rzadziej)

„Jak nie wiesz jak się zachować, zachowaj się jak trzeba”.

No i ostatnia rzecz to bądź lojalny. Nie zdradzaj ludzi na których ci zależy. Dotrzymuj słowa. Nie podpierdalaj nikogo w pracy. Nie obgaduj znajomych. Wszystkie te aktywności są widoczne a nawet jeśli nie są to są wyczuwalne i ludzie to wyczują z kilometra.

Będąc dupkiem, konfidentem i dwulicowym dziadem nigdy nie osiągniesz fajnej osobowości. Nawet jeśli da ci to jakieś korzyści materialne to da ci masę niekorzyści psychicznych.

4 . Pokaż swoją prawdziwą twarz

Codziennie mamy kilka jeśli nie kilkanaście okazji żeby pokazać swoją prawdziwą twarz, zdjąć maskę i być sobą.

UWAGA teraz super porada.

Jak masz taką okazję to ZRÓB TO. Nie idź za tłumem, nie dopasowuj się do innych. Posiadanie fajnej osobowości nie znaczy że masz być jak zupa pomidorowa że każdy cię lubi.

Jak z kimś rozmawiasz i masz inną opinię od tej osoby to nie przytakuj jej tylko po to żeby ta osoba cię lubiła. Przedstaw swoje opinie(oczywiście w sposób empatyczny i z szacunkiem do drugiej osoby bo w przeciwnym wypadku skończy się jak rozmowa z wujkiem o polityce przy rodzinnym stole w święta)

Dodatkowo

 • Zawsze zachowuj się po swojemu i bądź sobą. Ludzie lubią i są przyciągani przez ludzi którzy są prawdziwi. Jeśli udajesz to inni to wyczują i złapią niespójność. A tacy ludzie stają się nieważni i są w tłumie czyli są nijacy.
 • Pozwól sobie na pokazanie swoich wad i słabości. Jeśli chcesz być szczery i otwarty przed innymi to musisz umieć się otworzyć przed innymi w sprawie swoich lęków, silnych stron, słabości czy tego czego najbardziej pragniesz

5 . Naucz się przebywać sam ze sobą

Zadam ci proste i bardzo pouczające pytanie.

Jak inni mają z tobą wytrzymać skoro ty sam nie potrafisz ze sobą wytrzymać?

Jest coś takiego jak introspekcja. W dużym skrócie to spojrzenia wgłąb siebie. Polega to na spojrzeniu w swoje myśli i uświadomieniu ich sobie. Jest to bardzo ważne i rozwija UWAGA osobowość.

Jakie mamy tutaj sposoby?

Np. 5xWhy metoda stosowana chyba w toyocie gdzie dochodzono do clue problemu zadając sobie pytania dlaczego cały czas.

Albo poprzez pisanie do siebie monologu co czuje

albo poprzez zadanie sobie pytań. Oto przykładowe pytania

 1. Czy właściwie wykorzystuje swój czas?
 2. Czy biorą cokolwiek w swoim życiu za pewnik?
 3. Czy nabieram w życiu odpowiedniej perspektywy do ważnych spraw?
 4. Czy nie oszukują samego siebie?
 5. Czy wstaję codziennie rano gotowy na nadchodzący dzień?
 6. Czy mam negatywne myśli przed pójściem spać?
 7. Czy jestem wystarczająco zaangażowany w relacje z innymi?
 8. Czy wystarczająco dbam o swoje zdrowia?
 9. Czy osiągam cele które sobie założyłem?

6. Mniej ciekawe życie

No i na sam koniec lekki kopniak w dupę. Ciekawą osobowość mają ludzie którzy prowadzą ciekawe życie. Więc wstań z kanapy i rusz się:

 • Potrenuj
 • Zrób bucket listę
 • podróżuj
 • czytaj ciekawe książki (najlepiej wszystkie klasyki literatury)
 • zapisz się do wolontariatu
 • rób rzeczy których wcześniej w życiu nie robiłeś.

Podsumowanie

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Standardowo już zaparaszam….

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.