Jak subtelnie zwrócić uwagę aby nie było kłótni

Podchodzisz do kogoś i mówisz mu że zrobił coś źle. Jak ta osoba reaguje? Krzykiem, kłótnią i awanturą. W najlepszym przypadku nic nie powie i się na nas obrazi. Takie sytuacje się zdarzają cały czas. Na szczęście można tego uniknąć. Można subtelnie zwrócić komuś uwagę i uniknąć kłótni.

Ja jestem Szymon ze szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym podnieść jakość swojego życia i w tym wideo opowiem o tym jak zwracać uwagę innym w taki sposób żeby wyjść z tej sytuacji w zgodzie. Zapraszam do oglądania.

Wyobraź sobie sytuację gdzie twój kolega ma robić prezentację i poprosił cię o to żebyś ją zobaczył i zwrócił uwagę na to gdzie on popełnia błędy. Siadasz wśród publiczności z notesem i skrupulatnie notujesz to co robi twój kolega. Prezentacja jest fatalna. Kolega trzyma ręce w kieszeni, nie patrzy na widownię tylko przez okno i mówi zbyt cicho i bardzo szybko że czasami nie można go zrozumieć.

Po prezentacji twój kumpel pierwsze co robi to podchodzi do Ciebie i pyta się. Jak było? Ty chcesz aby kolega następnym razem wypadł znacznie lepiej więc mówisz mu coś w stylu.

„Wiesz co, mówiłeś zbyt szybko, twoja gestykulacja była strasznie chaotyczna no i dodatkowo podczas prezentacji ważniejsze dla Ciebie było to co się dzieje za oknem a nie twoi słuchacze”.

Jaki efekt uzyskałeś mówiąc coś takiego? Zwracając uwagę tylko na jego minusy dałeś mu bardzo dużo negatywnego ładunku emocjonalnego którego on nie oczekiwał. Twój przyjaciel będzie się czuć z tym bardzo źle i z dużym prawdopodobieństwem nie posłucha się twoich porad. Może nawet się lekko podłamać i być jeszcze bardziej zestresowanym następnym razem.

Dobra ale w tej sytuacji to jeszcze pół biedy bo kolega oczekiwał twojej opinii. Wyobraź sobie że podchodzisz do kolegi co remontuje pokój, wkłada w to całe serce a ty dajesz mu takie uwagi w takim stylu że jedyne co on może pomyśleć to że tego nawet bob budowniczy nie będzie w stanie naprawić. Kolega na pewno nie będzie szczęśliwy a nawet może być agresywny w twoim kierunku.

No to teraz naturalnie pojawia się pytanie. Jak ja mam tym ludziom zwrócić uwagę?

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie to musisz zrozumieć jedną rzecz.

Jeśli chcesz żeby osoba wzięła twoją uwagę do serca to musi być w pozytywnym nastroju.

Powtórzmy to jeszcze raz abyś dobrze zapamiętał.

Jak dajesz ludziom tylko negatywne informacje to jedyne co robisz to ich demotywujesz. Ludzie nie są w stanie efektywnie się uczyć gdy czują się źle dlatego aby zwrócić uwagę w subtelny sposób to musisz przekazać tą złą informację w sposób pośredni i jest na to technika i nazywa się ona „kanapka” choć ja bym nazwał ją raczej „tabletka w kiełbasce” bo często gdy chciałem dać tabletkę swojemu psu to pakowałem ją w środek kiełbasy i piesek jadł tą tabletkę razem z mięsem.

To o co chodzi w tej technice? O to że najpierw daną osobę chwalisz, potem mówisz co byś poprawił lub zrobił inaczej a następnie znowu tą osobę chwalisz. Przejdźmy do przykładu naszego kolegi który przeprowadził tą słabą prezentację. Nazwijmy go Kuba.

– Kuba, ogólnie fajna prezentacja. Podobał mi się przykład który dałeś na slajdzie dotyczący rzeczy X. Dodatkowo wybrałeś fajną kolorystykę i super obrazki. Na pewno poprawiłbym kontakt z widownią, utrzymałbym kontakt wzrokowy i bardziej bym gestykulował zamiast trzymać ręce w kieszeni. Ale ogólnie prezentacja była dobra. Pokazałeś że znasz się na temacie X jak mało kto.

Takimi uwagami podniosłeś poziom pewności siebie swojego kolegi oraz powiedziałeś mu co ma poprawić aby było jeszcze lepiej. Kolega nie będzie obrażony a nawet może być wdzięczny za dobrą opinię i wsparcie. Przejdźmy przez drugi przykład kolegi budowlańca. Nazwijmy go Michał

Michał, mega cię podziwiam za to że odważyłeś się sam robić remont tego pokoju. Podoba mi się też wizja tego pokoju po remoncie. Powiedz mi czy nie lepiej by było założyć te profile przy pomocy poziomicy? Wzrok może mylić i czasem coś co wydaje się nam proste wcale takie proste nie jest. Swoją drogą fajny kolor farby wybraliście, taki nowoczesny.

Oczywiście może i to nie jest odzwierciedlenie najczystszej prawdy ale w zamian dajesz im dawkę motywacji i radę którą ci ludzie są w stanie przyjąć i wdrożyć w życie. Możesz to wykorzystać w każdej sytuacji gdy musisz z kimś ciężko porozmawiać.

Możesz nawet to wykorzystać w sprzedaży mówiąc wplątując wadę produktu pomiędzy jego dwie największe zalety.

Kolejna technika która jest super w momencie gdy chcesz z kimś poważnie porozmawiać to poproszenie kogoś o pomoc przy małym zadaniu które odwróci uwagę i sprawi że rozmówca opuści swoją gardę w rozmowie. Przykładowo

Zamiast poprosić swojego pracownika o pójście do twojego gabinetu na poważną rozmowę to prosisz go o to aby pomógł ci ponosić pudła i podczas ich przenoszenia zagadujesz w sprawie o której chciałeś pogadać. Podobną zagrywkę można zrobić ze swoimi dziećmi prosząc ich o pomoc przy np. pracy w domu lub przy gotowaniu.

W sytuacji gdy powiesz wprost o co ci chodzi to możesz natrafić na kłótnie którą bardzo ciężko będzie załagodzić. Ale gdy natrafiłeś na taką sytuację to nie stresuj się bo można z tym sobie poradzić. Jest na to metoda FHOND o której mówię w wideo „Jak być lubianym przez innych” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.