youtube

Kryzys Ćwierćwiecza. Jak sobie z nim poradzić.

Posted by admin

Kryzys ćwierćwiecza czyli niepokój i wątpienie w siebie które człowiek doświadcza pomiędzy 20 a 30 rokiem życia to plaga naszych czasów. Wielu ludziom przechodzi samoczynnie lecz czasami przeradza się to w głęboką depresję której nie chcesz doświadczyć. Ja jestem Szymon ze szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym podnieść jakość swojego życia i w tym wideo opowiem jak rozpoznać i sobie poradzić z kryzysem ćwierćwiecza. Zapraszam do oglądania

Zacznijmy od tego że każdy doświadcza kryzysu w inny sposób ale te sposoby się powtarzają. Są nimi

 • Poczucie bezcelowości czyli czujesz że brakuje w twoim życiu jakiegoś wyższego celu i pragniesz go znaleźć
 • Kryzys tożsamości czyli zaczynasz wątpić w swoje przekonania, cele i sens.
 • Niepewność zawodowa czyli wątpisz czy ścieżka zawodowa którą obrałeś jest dla Ciebie. Zastanawiasz się czy nie powinieneś zmienić branży itd.
 • Niepewność w relacji z innymi – zastanawiasz się czy obecny związek to jest właśnie to czego szukasz. Zastanawiasz się czy przyjaźnie które masz przetrwają itd.
 • FOMO czyli fear of missing out a po naszemu to boisz się że życie ucieka ci przez palce że wszyscy osiągają sukcesy a ty stoisz w miejscu.
 • Niemoc decyzyjna czyli nie potrafisz podejmować decyzji i boisz się że każda decyzja okaże się zła
 • Izolacja nie czujesz więzi z innymi ludźmi
 • Poczucie pustki i brak jakiejkolwiek nadziei na zmiany co prowadzi do całkowitego braku motywacji.

Podsumowując

Kończysz te 25 lat i przestajesz wypierać to że będziesz wiecznie młody. Zauważyłeś że świat ucieka a ty jesteś w dupie i nie wiesz jak z niej wyjść co prowadzi do przed chwilą wymienionych symptomów.

Jak sobie z tym radzić? Łatwo nie będzie ale nie obiecywałem że będzie łatwo ALE da się! Na kilka sposobów z czego ja wyróżniam 4. Przejdźmy przez nie.

Strategia nr. 1 Zarządzaj oczekiwaniami

Znasz te powiedzenie że Lepiej się miło zaskoczyć niż mocno rozczarować? Nie? Teraz już znasz. Wiem że w swojej głowie miałeś oczekiwania że podbijesz cały świat i że będzie super. Wyznaczanie sobie ambitnych i agresywnych celów jest super fajne i ważne ale w przypadku gdy zderzyłeś się z rzeczywistością i siada ci psycha to warto jest obniżyć swoje oczekiwania i cieszyć się z tego co masz. Jak to zrobić?

Wywal ze słownika „powinienem”, „muszę” i inne tego typu. Takie słowa nanoszą na Ciebie presję która dobija. Zamiast myśleć „powinienem teraz być na wakacjach w Dubaju jak pół Instagrama” zacznij doceniać to co masz, to kim się otaczasz i wyznacz małe cele które jesteś w stanie zrealizować.

Te małe cele które zrealizujesz będą fundamentem twojego powrotu do żywych.

Strategia nr. 2 Przestań porównywać się do innych

Porównywanie się może motywować ale w większości przypadków będzie złodziejem radości z życia. Przestań porównywać się do innych. Porównuj się do siebie z wczoraj. Każdy z nas zaczynał z różnym bagażem doświadczeń, bagażem finansowym i obciążeniami. Niektórzy urodzili się w bogatej rodzinie gdzie niczego nie brakowało a niektórzy od 12 roku życia muszą pracować po to aby żyć na jakimś poziomie.

Jak dziecko które od najmłodszych lat pracuje po szkole na ubrania i jedzenie ma mieć lepsze oceny od dziecka które ma wszystko co chce i dodatkowo rodzice wynajmują mu najlepszych korepetytorów w mieście? No nie będzie miało(chyba że ma talent).

A potem takie dziecko porównuje się do innych bo kolega kończy medycynę a ja pracuję jako budowlaniec zamiast zauważyć że większość chłopaków z jego startem w życiu kradnie lub już jest w więzieniu.

Więc wywal te instagramy, facebooki i tiktoki i skup się na tym co Ci się udało osiągnąć i co możesz zrobić aby było jeszcze lepiej. A jak nie wiesz jak to zrobić bo nie pozwala Ci na to lenistwo to obejrzyj moje darmowe szkolenie wideo jak zbudować system który zwycięża z lenistwem dzięki któremu zbudujesz podstawy do działania.

Link do szkolenia znajduje się w opisie filmu.

Strategia nr. 3 Poszukaj wsparcia u innych

Wygadanie się potrafi być oczyszczające. Wiem że nie jest to super sprawa bo jest to ujawnianie swoich słabości ale czasem jest to opłacalne. Komu się można wygadać? Znam cztery sposoby które są spoko.

 1. Rodzina i przyjaciele Najbliżsi zawsze są źródłem siły. Jeśli masz kogoś komu możesz zaufać to pogadaj z nim o swoich odczuciach i obawach. Może nie otrzymasz od swojego rozmówcy rozwiązań twoich problemów ale samo wygadanie się może sprawić że sam je znajdziesz bo poukłada ci się w głowie.
 2. Rozmowa z mentorem Jak masz problemy w określonej dziedzinie życia to odezwij się do mentora w danym obszarze życia po radę. Z dużym prawdopodobieństwem dana osoba przerabiała te same problemy co ty więc może mieć na to gotowe rozwiązania
 3. Grupy wsparcia mastermind grupy ludzi którzy przechodzą przez podobne problemy to idealne miejsce do szukania wysłuchania i zrozumienia. Znalezienie takiej grupy sprawi że nie będziesz się czuć tak samotnie w swoich problemach oraz możesz podpatrzeć jak inni poradzili sobie z tym problemem
 4. Profesjonalne doradztwo Rozmowa z profesjonalistą który specjalizuje się z ludźmi w twoim wieku może być najlepszym rozwiązaniem bo taka osoba potrafi odpowiednio podejść do ludzi z takim problemem. Terapeuta potrafi zbudować bezpieczną przestrzeń do przepracowania swoich problemów co jest mega wartościowe

Strategia nr 4. Zaduma

Pamiętaj że taki kryzys to normalna sprawa i często jest on pożyteczny. Jest to idealna okazja aby zastanowić się nad swoim życiem i nad tym jakie korekty na nie na nieść aby żyło Ci się lepiej w przyszłości. Aby taki okres rozmyślania nad swoim życiem lepiej przepracować podrzucam kilka technik

 • Prowadzenie dziennika Jest coś magicznego w przelewaniu swoich myśli na papier. Sprawia to że o wiele lepiej myślimy i wiele rzeczy które z pozoru są trudne stają się proste do rozwiązania. Pisz o swoich uczuciach, myślach, celach i pomysłach na przyszłość. Pomoże ci to odkryć schematy twojego myślenia i to co dla Ciebie najważniejsze.
 • Odosobienie Wsparcie otoczenia jest turbo ważne ale czasem warto jest pobyć samemu i przemyśleć swoje życie bez dystrakcji ze świata zewnętrznego. Całe nasze otoczenie sprawia że nie jesteśmy w stanie jasno myśleć i czujemy się przytłoczeni.
 • Medytacja Nic tak nie czyści głowy i przywraca jasność myślenia jak medytacja. Medytując resetujesz swoją głowę i zaczynasz myśleć o swoim życiu w odpowiedni sposób. Często samo zresetowanie się sprawia że nabierasz innego spojrzenia na świat i większość problemów znika. Jak medytować aby było dobrze? Tłumaczę to w swoim wideo jak medytować i nie zostać wariatem. Link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.