youtube

Jak prowadzić fascynujące rozmowy?

Posted by admin

Ciekawe rozmowy budują przyjaźnie. Niestety mało kto potrafi prowadzić taką rozmowę a jest to umiejętność kluczowa aby się wyróżniać i poznawać ciekawych ludzi. Ja jestem Szymon ze szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym podnieść jakość swojego życia i w tym wideo podrzucam 8 tricków na to jak sprawić aby każda rozmowa stała się ciekawa. Zapraszam do oglądania

1. Zawsze używaj formatowania wstępnego rozmowy

Formatowanie wstępne to zdanie które ma wprawić w rozmówcę w odpowiedni nastrój który sprawia jak dana wiadomość zostanie odebrana i zrozumiana. Przykłady formatowania wstępnego:

  • Stary, nie uwierzysz w to co mi się przydażyło! -> taki wstęp sprawia że słuchający od razu zastanawia się co to takiego i spodziewa się czegoś niezwykłego

Możesz powiedzieć też inaczej np.

  • Stary, nawet nie wiesz jak dużo się wczoraj nauczyłem podczas jednej prostej sytuacji. -> taki wstęp sprawia że słuchający spodziewa się czegoś pouczającego.

Możliwości jest masa. Nawet zwykłe „Mam dla ciebie super fajną propozycję” robi robotę. Formatowania używasz zawsze gdy zaczynasz rozmowę oraz gdy chcesz zmienić temat(albo gdy temat sam się zmienia). Dzięki tej prostej technice rozmowa będzie fajniejsza bo rozmówca będzie bardziej zaangażowany.

2. Opowiadaj historie i używaj różnych metafor

Wszyscy kochamy historie. Odpowiednia historia albo metafora pokazuje dokładne schematy myślenia danej osoby. Jak w prosty sposób wplatać historie w rozmowie? Jest na to prosta technika i nazywa się ona „To przypomina mi o…”. W trakcie rozmowy mówi o! ta sytuacja przypomina mi o tym jak… i opowiadasz historię. Dobrze opowiedziana historia fascynuje słuchaczy i stymuluje wyobraźnię.

3. Odkryj to co ważne dla rozmówcy i poruszaj te tematy

Każdy ma tematy które mocno interesują daną osobę. To są tematy o których ktoś może opowiadać godzinami. Twoim zadaniem jest zwrócić uwagę czym interesuje się taka osoba i pchać rozmowę w te rejony. Samo odkrycie tych tematów jest bardzo łatwa ponieważ ludzie uwielbiają opowiadać o takich rzeczach. A jak trafisz na osobę która ma takie same zainteresowania jak ty to trafiłeś na żyłę złota.

4. Moduluj swoim głosem

Nie pozwól na to żeby twój głos był monotonny. Raz mów wolno, raz szybko, raz głośno, raz cicho. Używaj pauz itd. Możesz nawet czasami udawać głos innej osoby przykładowo w momencie gdy chcesz zażartować. Trenuj modulację głosu i zawsze pamiętaj o tym że monotonne gadanie potrafi zabić najbardziej ciekawe tematy do rozmowy.

5. Wykazuj zainteresowanie tematem rozmowy

Czasem zdarza się że ludzie potrafią prawie nie odzywać się przez całą rozmowę a i tak stworzyć takie wrażenie że współrozmówca wychodzi z rozmowy z przekonaniem że było to bardzo wartościowe spotkanie.

Polega to na tym że zadajemy pytanie, pokazujemy rozmówcy całkowite zainteresowanie i coraz głebiej drążymy tematy które on porusza. Dajemy takiej osobie się wygadać ona bardzo mocno to docenia. Dlaczego? Dlatego że zaangażowanie rozmówcy da się wyczuć a większość ludzi uwielbia gdy ktoś ich wysłucha(ale tak na serio wysłucha) i pokaże zainteresowanie ich sprawami.

6. Zadawaj ciekawe pytania

Ciekawe pytania oddzielają ziarna od plew. Czasem wystarczy zadać jedno pytanie które stworzy taką dyskusję że wsiąkniesz ze swoim współrozmówcą na bardzo długi czas. I teraz pojawia się pytanie… Co to są za pytania.

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Ciekawe pytanie to takie które stymuluje wyobraźnię i zmusza do przemyśleń. Podaje pare przykładów abyś wyczuł o co chodzi

  • Co byś robił na co dzień jakbyś miał pasywny dochód 50tys zł miesięcznie?
  • Co chcesz robić za trzy lata od teraz?
  • Jak wyglądał twój najlepszy dzień życia?
  • Co daje ci najwięcej radości w życiu?
  • Co byś zrobił w 5 minut w świecie bez żadnych ograniczeń?
  • itd

Wszystko sprowadza się do twojej wyobraźni. Wymyśl sobie kilka ulubionych pytań i zadawaj je innym.

7. Mieszaj emocjami podczas rozmowy

Sięgnij w swojej rozmowie po wszystkie rodzaje emocji. Upewnij się że jest tam śmiech, radość, małe napięcie od czasu do czasu, niepewność inne jak tajemnica, ciekawość czy fascynacja. Możesz nawet wprowadzać rozmówców w emocjolany rollercoaster. Powiedz coś radosnego potem na chwilę ich zasmuć po to aby za chwilę znowu powiedzieć coś podnoszącego na duchu lub relaksującego.

Silne emocje angażują rozmówcę w rozmowę i sprawiają że ludzie chcą dalej rozmawiać a co najważniejsze w takiej rozmowie nie ma nudy. Oczywiście nie jest to technika na cały czas ale warto z niej skorzystać od czasu do czasu. Szczególnie gdy kogoś poznajesz i chcesz zostać zapamiętany.

Jak wywoływać te emocje w innych? Poczuj je samemu! Jako ludzie mamy w sobie olbrzymie pokłady empatii i czujemy to co inni. Jak chcesz aby inni byli zaciekawieni to sam poczuj się tak jakbyś poznawał coś na nowo i opowiadaj o czymś w ciekawy sposób. Ludzki mózg zadziała ekspresowo i wszyscy poczują się tak samo.

8. Kończ rozmowę w odpowiednim momencie

Nie jest sztuką zakończyć rozmowę w momencie gdy już nie ma nic do powiedzenia. Kończ rozmowę wtedy gdy jeszcze jest o czym rozmawiać. W momencie gdy jest jeszcze głód rozmowy, ciekawość co się potoczy dalej albo przynajmniej w momencie gdy jest fajny nastrój. Ostatnie uczucie pozostanie w głowie twojego rozmówcy na dłuższą chwilę po rozmowie i zawsze będzie cię kojarzyć z tym uczuciem gdy o Tobie pomyśli. Co ważniejsze taka osoba będzie chciała wrócić do Ciebie po więcej aby zaspokoić ten głód Ciekawej rozmowy.

Czasami pomimo tego że chcesz poprowadzić ciekawą rozmowę to nie masz pomysłu na to jak zacząć. Prowadzi to do tego że pojawia się niezręczna cisza a ty nie wiesz jak sobie z nią poradzić. Spokojnie. To dosięga każdego. Na szczęście jest na to rozwiązanie o którym opowiadam w wideo „Lek na niezręczną ciszę” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.