youtube

Jak szybciej podejmować decyzje

Posted by admin

Decyzje podejmowane po dłuższych przemyśleniach wcale nie są lepsze od decyzji bez namysłu. Uwarunkowania zmieniają się szybko a nadmiernie analizując sprawiasz że dobra okazja może przelecieć Ci koło nosa.

Wiele razy natrafiałem na sytuację gdzie miałem okazję która by sprawiła że moje życie wyglądałoby o wiele lepiej ale zaprzepaściłem ją bo nie potrafiłem odpowiednio szybko podjąć decyzji. Najlepszym przykładem jest pomysł na biznes. Kilka lat temu przed założeniem szkoły wygrywania miałem super pomysł na biznes online. Zamiast szybko podjąć decyzję i przejść do działania to miesiącami analizowałem czy wchodzić w daną branże z danym produktem czy nie. Pewnego dnia standardowo jak każdy zwykły człowiek scrollowałem facebooka. Ukazała mi się na nim reklama produktu o jakim myślałem. Wchodzę na tą stronę i patrzę na ten produkt. Widzę tam masę niedociągnięć ale jest to praktycznie identyczna implementacja mojego pomysłu. Pomimo tych niedociągnięć firma okazała się dużym sukcesem i funkcjonuje do dziś. A ja zostałem z pomysłem który został wdrożony i spieniężony.

Po tej sytuacji postanowiłem że muszę przyspieszyć podejmowanie decyzji w swoim życiu bo brak decyzji to też jest decyzja która przeważnie jest dla mnie niekorzystna.

Po dłuższym czasie gdzie popełniłem wiele prób i wiele błędów mogę śmiało powiedzieć że nauczyłem się to robić i niedecyzyjność nie jest już moim problemem.

Dla tych co mnie nie znają to nazywam się Szymon szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym podnieść jakość swojego życia i w tym wideo dowiesz się jak szybciej podejmować decyzję w taki sposób aby były one dobre. Zapraszam do oglądania.

Po pierwsze i najważniejsze. Zrozum jakie są twoje wartości i przekonania

Podejmowanie decyzji jest o wiele łatwiejsze gdy wiesz czego chcesz od życia. Spędź trochę czasu sam ze sobą w pełnej ciszy gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Zabierz ze sobą kartkę papieru i długopis. Napisz na samej górze „Moim celem życia jest:…” i dokańczaj to zdanie do czasu aż poczujesz że tak! To jest to!

Inną metodą jest strategia chińska czyli bierzesz różne cele innych osób i je kopiujesz u siebie na próbę. Jak zobaczysz że dany cel czy dana pasja Ci pasuje to zostawiasz ją na dłużej a jeśli nie to bierzesz kolejną. Jak takie cele znaleźć? Użyj google. Jest masa blogów gdzie ludzie publikują swoje cele, swoje hobby i zainteresowania.

A jeśli uważasz że to dla Ciebie za mało to polecam swój płatny program znajdź swoją pasję z którym ten cel życia na pewno znajdziesz. Link do programu oczywiście w opisie. Dobra, koniec autoreklamy.

Po drugie. Wypracuj proces podejmowania decyzji

Często wahamy się bardzo długo i trzęsiemy się jak galareta bo decyzja która jest do podjęcia zawiera w sobie bardzo dużo czynników których nie jesteśmy w stanie przeanalizować w głowie i to wszystko nas po prostu przytłacza.

Wtedy na ratunek przychodzi nam proces. Czyli systematyczne podejście do podejmowania decyzji które samo podejmie decyzję za nas bo w ramach procesu dokładnie wyjdzie co się bardziej opłaca.

Wybierz metodę podejmowania decyzji. Może to być wypisanie na kartce plusów i minusów. Mogą to być kryteria oceny może to być coś innego. Ważne jest to abyś miał ustrukturyzowany proces który szybko i skutecznie nakieruje Cię na decyzję.

A jak już wybrałeś metodę to znowu weź tą kartkę papieru albo odpal notatnik w komputerze i zacznij wypisywać krok po kroku co musisz zrobić w procesie podejmowania decyzji. Przykładowo

  • Krok pierwszy, odpowiednie sformułowanie pytania
  • Krok drugi znalezienie spokojnego miejsca na decyzję
  • Krok trzeci analiza metodą X itd.

Jak już wypracujesz ten system to przepuszczaj przez niego większość swoich decyzji. Sam będziesz zdziwiony rezultatem.

Po trzecie. Ustal sobie limit czasowy.

Czasem w ramach procesu podejmowania decyzji natrafiamy na sytuację gdzie każda z opcji się równoważy i nie jesteśmy w jasny sposób stwierdzić co jest lepsze. Często wystarczy udoskonalić proces i metodę o kolejny czynnik który sprawi że decyzja jest jednoznaczna ale może zdarzyć się tak że proces nas zawiedzie.

A gdy proces zawodzi i każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie to warto jest ustalić sobie limit czasowy który mówi jasno w stylu. „Podejmuję tą decyzję w trakcie 2 godzin albo ta decyzja zostanie podjęta losowo za pomocą rzutu monetą”.

Dlaczego warto nałożyć na siebie presję czasu? Bo brak presji buduje paraliż analityczny czyli przytłoczenie ilością możliwości które sprawia że nie robimy nic i nie podejmujemy decyzji. Gdy czas nas goni to dzieje się magia i robimy co trzeba. A nawet jeśli czas upłynie i decyzję podejmiesz losowo to margines błędu jest mały bo nie ma dużych różnic pomiędzy decyzjami.

Po czwarte. Jak już podjąłeś tą decyzję to się jej trzymaj.

Wszystkie te rady można wsadzić do kosza w momencie gdy wdrażasz je na pół gwizdka albo nie wdrażasz ich wcale. Jak już w ramach procesu na podstawie swoich wartości i celów podjąłeś decyzję jaką podjąłeś to nie wycofuj się nagle gdy przestaje być przyjemnie albo gdy pojawia się myśl że jednak warto byłoby spróbować pójść w drugą stronę. Przypominaj sobie że analizowałeś różne za i przeciw i decyzja którą podjąłeś jest dobra. Gdy postanowiłeś być na diecie to nie dziw się że czasami musisz sobie odmówić ulubionego batonika.

Jest tylko jeden wyjątek. Można złamać swoje postanowienie w momencie gdy z czasem zmianie uległy warunki brzegowe. Przykładowo można zrezygnować z decyzji że trzymam gotówkę na koncie oszczędnościowym w momencie gdy inflacja szaleje i wartość pieniądza maleje z dnia na dzień. Wtedy należy jeszcze raz pchnąć daną decyzję w system i zdecydować czy warto zmienić zdanie.

Po piąte. Nie zapominaj o refleksji i korekcie

Nikt nie zbudował idealnego procesu od razu. Zawsze było to robione na zasadzie ewolucji gdzie w czasie udoskonalano system poprawiając różne rzeczy. Warto od czasu do czasu poświęcić chwilę i zastanowić się czy nie warto jest coś udoskonalić w tym co robię. Może trzeba poprawić proces decyzyjny a może z wiekiem zmieniły mi się poglądy na świat? Wyznacz sobie czas na refleksję i korektę swoich założeń.

Bardzo dobrą techniką jest znane i lubiane zadawanie sobie trzech pytań czyli

  • Co działa? czyli co w moim procesie jest super i nie wymaga żadnej korekty
  • Czego brakuje? czyli co zawodzi i wymaga poprawy
  • Co dalej? czyli w jaki sposób poprawić ten system aby wyeliminować to czego brakuje.

Podsumowując

Szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji jest turbo ważne. Aby dobrze podejmować decyzje

  • Wypracuj sobie cel życia aby wiedzieć co tak na prawdę chcesz
  • Ustal proces podejmowania decyzji który zawiera w sobie limit czasowy który wybroni cię przed paraliżem analitycznym
  • A jak już podjąłeś decyzję to jej się trzymaj co wymaga sporo samodyscypliny i jest to bardzo trudne. Ale nie martw się bo o tym jak trzymać samodyscyplinę tłumaczę w kolejnym wideo pod tytułem „Wszystko co musisz wiedzieć o samodyscyplinie wyjaśnione w 6 minut”

Link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.