Jak zmotywować się do pracy

Jest to tekstowa wersja filmu na kanale szkoła wygrywania. Zapraszam do oglądania lub czytania 🙂

Cześć, Ja jestem Szymon i witam Cię na kanale szkoła wygrywania. Dzisiaj znowu rozmawiamy o motywacji. Tak katuję ten temat bo traktuje motywację dość inaczej niż wszyscy.

Z motywacją jest trochę jak z miastem. Do miasta można wjechać wieloma różnymi drogami. I zmotywować się do działania można na różne sposoby. Dlatego też polecam moje inne filmy związane z motywacją które już wrzuciłem na kanał. Utworzyłem też playlistę o motywacji która jest w opisie filmu aby było prościej wam te filmy odnaleźć z racji że z czasem te ja zuploaduje kolejne nowsze na inne tematy.

Wracając do tematu filmu. Praca jest jedną z czynności która jest do wykonania niezależnie od tego co i jak będziemy w życiu robić. Niezależnie od tego czy chcesz być przedsiębiorcą czy pracować na etacie czy zostać gospodynią domową to zawsze będziesz mieć do wykonania jakąś pracę której nie chcesz za bardzo wykonywać a żeby osiągnąć cel to tą pracę wykonać musisz.

I z tą pracą zawsze jest tak że nam się bardzo nie chce jej robić. I wielu ludzi mówi w tej sytuacji że brakuje im motywacji do wykonania pracy.

No i przejdźmy tym sposobem do tego jak poradzić sobie z tą sytuacją. Bardzo dobrą koncepcją jest traktowanie tej pracy jako intelektualnej rywalizacji samym z sobą. Nie chce tego nazywać grą bo z grą jest związana inna koncepcja o której w innym filmie więc nazwijmy to rywalizacją.

Powiedzmy że masz do wykonania jakiekolwiek zadanie które wymaga od ciebie pracy a nie masz ochoty tego robić. Powiedzmy np. że musisz posegregować dokumenty i ta czynność jest do wykonania raz w tygodniu a nie masz na to ochoty za każdym razem starasz się to odwlec.

Wtedy wprowadzasz do tego rywalizację. Mówisz sobie. Postaram się zrobić te sortowanie do środy. Do wtorku. Do poniedziałku. Do 2 godzin od ich otrzymania w poniedziałek rano.

Jak już masz poziom kiedy nie da się już tego skrócić to możesz zrobić rywalizację na zasadzie. Hej zobaczmy jak szybko będę w stanie zrobić te segregowanie. Albo jak dużo posegreguję dokumentów w czasie 30 minut. I wtedy staramy się zrobić jak najwięcej.

Można też łączyć i rywalizować o to z innymi. Możesz rywalizować z kolegą kto szybciej po segreguje swoje dokumenty i wygrany zgarnia 10zł z puli waszych 5zł razem danych. Ewentualnie niech kolega kupi wam kawę lub ty koledze 🙂

Cała koncepcja polega na tym że jak goni nas czas lub goni nas ktoś inny to skupiamy się na wykonywaniu zamiast na tym że nam się czegoś wykonać nie chce. Najzwyczajniej w świecie robimy.

Na podobnych zasadach działa to że jak jest termin oddania projektu czy czegokolwiek co musimy wykonać sami i nadchodzi noc przed dniem sądu to wchodzimy na wyższe obroty i jakimś sposobem znajdujemy rozwiązania na które nie byliśmy w stanie trafić wcześniej.

Opisał też to zjawisko brytyjski historyk Cyryl Parkinson że czas na daną pracę rozszerza się tak żeby wypełnić cały czas na nią przeznaczony.

Najlepiej jest to prawo wykorzystać dla siebie. Jak mamy coś zrobić do 12 to rywalizujmy ze sobą żeby to zrobić do 10. Jak mamy poniedziałek a musimy zrobić coś na piątek to oszukujmy siebie że musimy to zrobić na środę.

Wmawiajmy sobie że termin jest w innym czasie i wykonujmy to szybciej. Róbmy dlatego że nie chcemy tego robić. Po zrobieniu najgorszego mamy więcej czasu na czynności którym możemy oddać się z pasją.

I to by było na tyle jeśli chodzi o tą koncepcję. Jeszcze raz zapraszam do innych filmów, na mojego instagrama, i bloga. Wszystkie dane są w opisie.

Trzymajcie się Cześć!