5 zalet notowania

Jest to wersja tekstowa filmu na youtube. Zapraszam do oglądania lub czytania 🙂

Cześć! Ja jestem Szymon i witam Cię na kanale szkoła wygrywania!

Notowanie to jedna z niewielu czynności którą warto w życiu robić. Niezależnie czy jesteś kobietą czy mężczyzną, niezależnie czy jesteś Programistą czy budowlańcem zawsze jest warto robić notatki. A w tym odcinku dowiesz się dlaczego jest to tak bardzo wartościowe. Zapraszam do oglądania.

JEDEN!! Nie zapomnisz niczego

Weźmy prostą historię która jest w życiu bardzo często spotykana i wykonywana praktycznie codziennie… Nie, nie chodzi o chodzenie do wiadomego miejsca we wiadomym celu a właściwie to chodzi o takie chodzenie a mianowicie chodzi o chodzenie na zakupy.

Zawsze przy kasie przypomina nam się że mieliśmy wziąć jeszcze olej do smażenia ulubionej potrawy (niech ten co nie lubi smażonych rzeczy na głębokim oleju pierwszy rzuci kamieniem) i trzeba się przeciskać przez kolejkę w kasie i patrzeć na te złowrogie miny innych i leźć po ten olej.

Przy wsparciu notatnika i listy zakupowej nie zapomnimy o czymś takim.

DWA!!! Notowanie wspomaga kreatywność

Nie wiem jak ty ale ja mam problemy z kreatywnością. Zawsze jak miałem coś wymyślić podczas brainstormów to można było usłyszeć strzelanie prądu. I to były moje zwoje mózgowe które się przepalały od braku pomysłów.

Z czasem jak zacząłem nad sobą pracować to ktoś polecił mi(niestety już nie pamiętam kto) wypisywanie pomysłów na kartce. Okazało się że kreatywność jest o wiele lepsza jeśli mamy przed sobą otwarty notatnik z pustą listą. Np. piszemy sobie na górze kartki notatnika 10 pomysłów na to jak zbudować rakietę z drewna nie mając drewna. Nagle po 10minutowym wymóżdżeniu kartka znajduje się wypełniona 😉

Dopiero jak zacząłem szukać dlaczego tak się dzieje to naukowo wyszło że to magia notowania.

TRZY!!! ŻYJESZ SPOKOJNIE BEZ NATŁOKU MYŚLI W GŁOWIE

Nasz mózg jest trochę jak taki kontakt a myśli i rzeczy do zrobienia są jak wtyczki do ładowania telefonu który się rozładowuje. Niestety nasz mózg jako kontakt ma tylko kilka wtyczek do podłączenia.

Nie potrafimy myśleć o kilkunastu rzeczach jednocześnie tylko o kilku. Czasem można to wykorzystać jako przewagę ale o tym w innym filmie. Czytałem o tym w ebooku pokonajzmartwienia który można nabyć na pokonajzmartwienia.pl

Życie jest niestety tak skonstruowane że na głowie mamy o wiele więcej obowiązków i przez to że tych wszystkich wtyczek nie jesteśmy w stanie na raz podpiąć to zaczynamy panikować. Mamy natłok rzeczy na głowie i nasza wydajność drastycznie spada.

Jednak jest pan notatnik nasz superbohater który ratuje sytuację!!!

Okazuje się że możemy taki telefon (czyli myśl) wyłączyć i wtedy bateria spokojnie się nie rozładowuje. Tym wyłączeniem jest napisanie w notatniku tego co jest do zrobienia na później. Wtedy taki talefon nie wymaga ładowania a my wiemy że nie musimy o wszystkim pamiętać bo mamy to zapisane.

CZTERY!!! Pomoc w uczeniu się!

Zanim zaczniemy to polecam mój film nt. motywacji do nauki żeby było trochę autopromocji 🙂 Każdy z nas wykonuje masę notatek podczas nauki. Ja tutaj nie chcę o tych notatkach mówić. Chcę mówić o notatkach które każą nam ogarniać to kiedy i ile się uczyć. Plan na naukę jest najważniejszy jeśli chodzi o nauczenie się czegoś dobrze.

W planowaniu nic tak dobrze nie pomaga jak notowanie i przemyślenie tego co jest do zrobienia i jak to się przekłada na nasz plan dnia, tygodnia, miesiąca. Nic tak nie pomoże w tym jak notatnik.

PIĘĆ Nie wykonujesz tej samej pracy kilkukrotnie!

Jak to powiedział Theodore Roosvelt (26 prezydent Stanów Zjednoczonych)

If you could kick the person in the pants responsible for most of your trouble, you wouldn’t sit for a month.

I teraz się mnie pytasz jak to ma się do wykonywania tej samej pracy kilkukrotnie? A no tak że zawsze nie myślimy o tym jak sobie życie ułatwić.

Najlepszym przykładem jaki przychodzi mi do głowy to pakowanie się. Każdy z nas pakuje się. Zamiast spisać podczas pakowania się na wyjazd tego co zawsze pakujemy albo spisania listy podczas myślenia o wyjezdzie to za każdym razem podczas pakowania zaczynamy rozkminiać co jest nam potrzebne bagaż jest przeładowany i zabieramy 30 rzeczy które są nam niepotrzebne.

A wystarczyło zanotować co trzeba spakować.

Podobnie to się ma do projektów różnorakich i różnistych. Rozkminialiśmy jak coś zbudować zrobić po czym zawiesiliśmy projekt. Po jakimś czasie projekt wraca i zamiast zrobić z tego notatkę za pierwszym razem to zaczynamy znowu rozkminiać i tracić swój czas. A potem spotykasz się ze znajomym i mówisz..

Kurde nie mam na nic czasu moje życie to ciągła gonitwa.