youtube

O czym nie rozmawiać z innymi

Posted by admin

Jest kilka tematów do rozmowy które nie są korzystne jeśli chodzi o zostawienie dobrego wrażenia lub zaprzyjaźnienie się z daną osobą. W tym wideo przedstawię kilka z nich i wytłumaczę dlaczego nie warto jest tych tematów używać. Zapraszam do oglądania

1. Religia, polityka

Problem z tymi tematami jest taki że nigdy nie wiesz kto jakie ma poglądy. Uciekaj od tego tematu!(no chyba że chcesz skończyć w długiej i ostrej dyskusji w jakimś temacie). Poza tym że mogą występować różnice w poglądach to są to tematy bardzo wrażliwe które mogą naciskać na czułe punkty twojego rozmówcy.

Zobacz sobie program w telewizji jak rozmawiają ze sobą politycy. Krzyczą na siebie obrażają się i ciągle wyrażają inne zdanie w bardzo agresywny sposób. Czuć w powietrzu że atmosfera takiej dyskusji nie jest fajna(abstrahując od tego czy jest to teatr czy nie).

A jeśli chodzi o religię to jest jeszcze gorzej bo każdy spór religijny z założenia dzieli ludzi na kategorie w stylu my vs oni. Przykładowo On wierzy w innego boga niż ja więc jest debil, głupi niewierny itd. Albo ja jestem ateistą a ten jest dziecinny bo wierzy w coś czego nigdy na oczy nie widział itd.

Od razu na samym starcie skupiacie się na różnicach jakie są między wami zamiast szukać podobieństw.

2. Rozmowa o sobie

Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz raz na zawsze. Przeciętny człowiek nie skupia się na innych i na ich potrzebach. Zrób mały eksperyment. Usiądź wygodnie przy zwykłej rozmowie różnych ludzi. Przykładowo gdy jesteś na jakiejś imprezie rodzinnej i zauważ jak ludzie rozmawiają. Ciągle będziesz słyszeć tylko Ja, Ja, Ja, Ja itd. W większości przypadków będzie to wyglądać mniej więcej tak. Dam przykład z wczorajszej rozmowy z moim znajomym.

– Skończyło mi się ubezpieczenie na samochód. Samo OC mnie kosztowało 500zł.

– Ile? Dużo. Ja zapłaciłem 350. Ciekawe ile zapłacę za Opla.

Czy mamy tutaj do czynienia z rozmową? No nie do końca. Jeden rozmówca oświadczył że wydał 500zł a druga osoba dała kontroświadczenie że to dużo i on dał 350. Nie było żadnego zainteresowania rozmówcą czy cokolwiek.

Zamiast skupiać się ciągle na sobie skup się na rozmówcy. Nie mów co ty zrobiłeś albo co zrobił Twój znajomy itd. Zacznij interesować się rozmówcą. Skoro każdy jest tylko zainteresowany sobą to daj się tej osobie wygadać.

Zamiast „- Ile? Dużo itd.” lepiej jest zapytać „A w jakiej firmie?” albo „To razem z AC?” albo „Długo już ubezpieczasz to auto” albo cokolwiek innego co jest związane z tym rozmówcą a nie z Tobą.

3. Zbyt osobiste wypytywanie innych

Nikt nie lubi wścibskich ludzi. Nie wypytuj ludzi o zbyt intymne tematy. Przykładowo mamy panią która trochę przytyła. Będąc wścibską osobą możesz się wygłupić i zapytać w stylu „Jesteś w ciąży?”. Inne głupie pytania to pytania o związki i relacje. Nigdy nie pytaj w stylu „Dalej jesteś z osobą X?” może być tak że dana osoba dalej przepracowuje związek i jest to wrażliwy temat.

Inne osobiste tematy które nie są fajne

  • Ile zarabiasz?
  • Ile coś kosztowało?
  • Ile masz lat?
  • Wszystkie tematy dotyczące seksualności.

To samo tyczy się tajemnic innych ludzi. Gdy znasz kogoś tajemnice to zostaw ją dla siebie. Wygadywanie jej innym ludziom jest głupie i stawia cię w świetle osoby niesłownej i niegodnej zaufania pomimo tego że sama informacja może być ciekawa.

4. Plotkowanie i ocenianie innych

Rozróżnijmy tutaj dwie rzeczy. Plotkowanie o celebrytach oraz plotkowanie o wspólnych znajomych. Plotki o jakiejś tam gwieździe że coś tam zrobiła dziwnego może być ciekawym sposobem na rozpoczęcie rozmowy i przejście do innego, ciekawszego tematu. Jednak plotkowanie o wspólnych znajomych, obgadywanie ich i inne tego typu zagrywki są słabe.

Poza tym że stawia Cię to w kiepskim świetle to jeszcze bardzo mocno ryzykujesz bo nigdy nie wiesz kto kogo może znać.

5. Tematy turbo wąskie wymagające specjalistycznej wiedzy

Wiem że bardzo mocno Cię kusi opowiadać o swojej specjalistycznej hodowli dziwnych afrykańskich mrówek, o tym czym je karmisz, jak je transportować, rozmnażać, jaka jest potrzebna wilgotność w ich domku itd. Jednak mało kogo to obchodzi a nawet jeśli kogoś to obchodzi to nie poprowadzi z tobą rozmowy bo co by miał Ci w takim temacie dopowiedzieć?

Unikaj rozmowy na takie tematy i unikaj używania słownictwa których nikt nie rozumie. To nie są rzeczy które pomogą Ci sprzedać się z dobrej strony. Oczywiście jest tutaj mały disclaimer. Nie chodzi o to że masz nie mówić o swojej pasji. Gdy ktoś o to zapyta to oczywiście możesz o tym opowiedzieć ale staraj się mówić zbyt szczegółowo i nie używaj dziwnych słów których mało kto zrozumie.

6. Zdrowie

Tak samo jak z pasją to wiem że bardzo mocno kusi aby opowiadać o tym jakie problemy zdrowotne ci ostatnio dokuczały. Jedyne do czego to prowadzi to albo do marudzenia drugiej osoby że ma jeszcze gorzej niż ty albo do dawania porady lekarskiej przez losowych ludzi którzy nie mają wiedzy i umiejętności żeby dobrze zdiagnozować twój problem.

Poza tym pytanie o zdrowie może dla niektórych ludzi być zbyt osobiste czyli wpadniesz do zakazu trzeciego czyli zbyt osobiste wypytywanie.

7. Czarny humor

Robienie żartów seksistowskich albo rasistowskich jest spoko. Ale tylko wśród znajomych którzy rozumieją twoje poczucie humoru i sami mają ten sam styl żartowania. Jednak gdy jesteś w towarzystwie które słabo znasz albo dopiero co poznałeś to zachowaj swoje żarty dla bliższych znajomych.

Gdy chcesz żartować to rób to w sposób wyważony. Czasami żartując nie zdajemy sobie sprawy z tego że możemy kogoś obrazić. Pomijaj wszystkie żarty które dotyczą rasy, kultury, płci, orientacji oraz tych które mogą nacisnąć komuś na odcisk. I nie zapomnij o polityce i religii.

8. Narzekanie

Nikogo nie obchodzi to że jesteś zmęczony. Nikogo nie obchodzi to jak ciężko ci było dojechać albo jak wiele problemów sprawia ci praca. Takie gadanie wygląda(i bardzo często jest) zwykłym błaganiem o uwagę innych. Pomijam to że marudzenie nie sprawi że znajdziesz rozwiązanie. Narzekając z automatu budujesz negatywne nastawienie do rozmowy, ludzie się skupiają na tym jak jest źle, przypominasz im o tym że sami mają problemy i psujesz im humor. A myślę że nie chcesz być kojarzony z tym że jesteś dostarczycielem kiepskiego humoru.

9. Krytykowanie czy pouczanie kogokolwiek

Krytyka jest atakiem drugiej osoby. Atakiem na to co ona sądzi, robi czyli na to do czego druga osoba się przywiązuje. Krytykując z automatu sprawiasz że druga osoba zaczyna się bronić. Bronić przed twoją krytyką, twoim atakiem czyli przed Tobą. Przez to podświadomie stajesz się wrogiem. Ciągłe krytykowanie lub pouczanie może prowadzić do zerwania relacji.

Ludzie nie lubią być krytykowani i nie chcą słuchać rad od kogokolwiek(poza wyjątkiem gdy o tą krytykę ktoś prosi). Zamiast poszukiwać tego co ci się nie podoba i co by tu skrytykować to szukaj tego co ci się podoba i co dana osoba robi dobrze. W taki sposób sprawiasz że ludzie zaczynając cię lubić i szanować.

Tematów których nie wolno poruszać jest masa. Jeśli chcesz aby poruszyć ich jeszcze więcej to napisz w komentarzu #tematyktórychwartounikać a jeśli chcesz wiedzieć na jakie tematy rozmawiać to zobacz wideo „Jak być bardziej rozmownym” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.

https://www.youtube.com/watch?v=saDz9Dt-21E

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.