Rzecz w rozwoju osobistym której zrozumienie zabrało mi zbyt dużo czasu…

Jest jedna rzecz w rozwoju osobistym którą mało ludzi jest w stanie od razu zrozumieć a jej zrozumienie jest kluczowe w tym aby wystrzelić do przodu ze swoim rozwojem. Jeśli tego zjawiska nie zrozumiesz to ciężko będzie ci ruszyć do przodu ze swoim rozwojem.

Aby to dobrze wyjaśnić to przedstawiam wam Janka, normalny chłopak taki jak każdy. Gdy miał 10 lat to rodzice kupili mu komputer i dostęp do internetu. Janek z zapałem klika w ten internet, poznaje świat gier i dużo gra. Po jakimś czasie te gry przestają działać tak dobrze jakby nasz bohater chciał z racji że komputer z czasem przestaje wyrabiać. Wtedy Janek zaczyna szukać w Google różnych informacji co zrobić żeby ta gra działała lepiej.

Poznaje fora internetowe, poznaje ludzi którzy tłumaczą jak instalować różne programy w komputerze, jak optymalizować działanie komputera, jakie rzeczy do komputera kupić, jak je wymienić itd. Nasz bohater mimowolnie uczy się tych wszystkich rzeczy. Staje się ekspertem od sprzętu komputerowego, jak on działa itd. Po jakimś czasie nasz bohater sam odkrywa różne sposoby optymalizacji i chce się nimi dzielić z innymi.

Aby to zrobić to sam zaczyna tworzyć różne poradniki, nagrywa wideo i wrzuca je do sieci. Przy okazji uczy się jak wideo montować, jak działa nagrywanie dźwięku oraz w jaki sposób tworzyć wideo żeby było ono atrakcyjne i zrozumiałe dla innych.

Młode lata spędza na tego typu rzeczach, gra i tworzy różne treści. Jednak nadchodzi dorosłość i trzeba zacząć pracować. Z racji że gry komputerowe zjadały mu czas to nie udało mu się zdobyć żadnego wykształcenia. Jednak Jan ma dobrą ciotkę która jest dyrektorem marketingu w dużej firmie i postanawia załatwić mu staż z racji że mają oni problemy z ludźmi z IT bo są mało responsywni a Janek często jej pomagał z komputerem.

Janek parzy kawę, drukuje różne dokumenty, odpisuje na maile i pomaga innym gdy coś nie działa w komputerze. Po jakimś czasie zauważa że jedną ze strategii marketingowych firmy jest wrzucanie do internetu filmików które wykonuje firma zewnętrzna i kosi za to grube pieniądze.

Janek stwierdza że sam może robić te filmiki o wiele taniej pracując w tej firmie. Ciotka dała mu szansę i mówi „Dobra, to zmontuj jakieś wideo na próbę”. Wideo jest równie dobre, szybciej i taniej bo zrobił je Janek. Chłopak dostał dobrze płatną pracę.

Po jakimś czasie Janek uczy się jak działa marketing i postanawia po godzinach testować różne metody których nie pozwalają mu robić w pracy. Zakłada kanał na YouTube w tematyce gier komputerowych. Po jakimś czasie kanał wystrzela bo filmy są super jakości, Janek wie czego potrzebuje rynek i wie jak robić aby wszystkie gry działały na zwykłym komputerze.

Janek pomimo tego że za dużo w życiu się nie starał, odnosi sukces. Dlaczego? Dlatego że nieświadomie kumulował on różne umiejętności i łączył je ze sobą. A to jest klucz do sukcesu. W wideo „Zobacz To Jeśli Uważasz Że Życie Jest Sprawiedliwe” mówiłem o tym że ludzie odnoszą sukces dlatego że mają przewagi nad innymi. Przewagą mogą być różne rzeczy takie jak pieniądze, lokalizacja, doświadczenie itd. i jest nią też łączenie różnych umiejętności które sprawiają że twoja wartość drastycznie wzrasta.

Przykłady

• Jesteś dobry z matematyki, lubisz dzieci oraz znasz płynnie język angielski? Zostań korepetytorem matematyki dla dzieci anglojęzycznych – założę się że jest w tym dobry pieniądz
  • Grałeś w piłkę na wysokim poziomie i znasz paru piłkarzy co odnieśli sukces, byłeś szkolnym djem czyli umiesz obrabiać dźwięk – zacznij nagrywać podcasty w tematyce piłki nożnej

Im więcej umiejętności ze sobą połączysz tym bardziej wartościowy jesteś a umiejętności można łączyć na różne sposoby w nieskończoność. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Przedstawiam prosty schemat na sukces.

1. Zadaj sobie pytanie „Co umiem robić?” i wypisz wszystkie umiejętności na kartce
  2. Zacznij łączyć umiejętności ze sobą jak układankę i dopasuj je do zajęcia które możesz robić.
  3. Zacznij to robić

Czasem może ci brakować jakiejś umiejętności. Nic straconego bo przecież możesz się jej nauczyć. Przykładowo umiesz programować, masz pomysł na aplikację ale nie wiesz jak ją dobrze sprzedać. Wtedy bierzesz i uczysz się marketingu i sprzedaży(albo szukasz partnera co to umie) i działasz!

Gdy ludzie sukcesu mówią że życie to gra to mają więcej niż 100% racji bo nie chodzi tylko o odgrywanie różnych ról a także o rozwijanie swojej postaci i uczenie jej jak największej ilości umiejętności. Zacznij postrzegać siebie jak postać gry rpg i zacznij rozwijać jak najwięcej umiejętności a twój rozwój wystrzeli w kosmos.

Samo zdobywanie umiejętności wymaga motywacji i samodyscypliny. Jeśli chcesz wiedzieć jak samodyscyplinę utrzymać to nagrałem w tym temacie wideo „Wszystko co musisz wiedzieć o samodyscyplinie” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.