Uncategorized

7 Oznak że nie jesteś leniwy tylko wypalony

Posted by admin

Wydaje ci się że cały czas leżysz w łóżku i nic nie robisz? Ciągle nie chce ci się czegoś robić? Szybko się męczysz, łatwo się poddajesz i gdy pomyślisz o tych postawach to nazwałbyś je lenistwem? Często tak nie jesteś leniem tylko jesteś wypalony. Bo czym jest wypalenie?

Jest to stan wyczerpania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego powodowanego przez stres.

Według badań co czwarty polak ma symptomy wypalenia zawodowego więc istnieje bardzo duży cień szansy że złapało ono także Ciebie. A objawy są podobne i ciężko jest dostrzec różnicę pomiędzy jednym i drugim. Dlatego ważne jest to żeby nie dać się złapać w pułapkę wypalenia.

W tym wideo przedstawię 7 oznak które pokazują że nie jesteś leniwy tylko wypalony.

1. Wieczne zmęczenie

Wstajesz rano i już nie masz siły. Czujesz się na tyle wydrenowany z energii że nie masz ochoty stawiać czoła jakiemukolwiek problemowi niezależnie czy jest on natury zawodowej czy prywatnej. Niezależnie czy jest on łatwy czy trudny, czy jest ważny czy nie.

2. Depresyjny nastrój

Czujesz się ciągle smutny. Gdy masz cokolwiek zrobić to nie masz w sobie nawet krzty entuzjazmu(a szczególnie w kontekście pracy nad swoimi zadaniami). Jesteś krytyczny wobec wszystkiego i uśmiech na twojej twarzy pojawia się bardzo rzadko.

3. Emocjonalne zdystansowanie się i pustka

Wykonujesz wszystko na autopilocie bez jakichkolwiek chęci. Nie czujesz przywiązania do czegokolwiek. Czujesz się jakbyś oglądał swoje życie z boku. Pojawia się uczucie pustki emocjonalnej. Nic nie ma znaczenia i wszystko jest bezwartościowe.

Smutna emocjonalna pustka i brak myśli i sposobu na to jak sobie z tym poradzić. Jeśli miałbym opisać ten stan jednym słowem to byłoby to słowo bezradność.

4. Kiedyś miałeś w sobie duże pokłady motywacji

Jaka jest różnica pomiędzy leniem a wypalonym? Leń nigdy nie czuł się zmotywowany i nie miał w sobie na tyle energii żeby coś zmienić w swoim życiu. Leń prezentuje postawę dobrze jest jak jest i chciałby żeby sukces sam przyszedł. Osoba wypalona działała kiedyś w jakiejś dziedzinie. Ba! miała nawet wyniki tylko po jakimś czasie nadeszło olbrzymie zmęczenie i niechęć.

5. Problemy z koncentracją

Masz problem z tym aby usiąść i uczciwie na czymś się skupić przez jakiś czas. Wystarczy jedna mała chwila i już jesteś rozkojarzony. Jak masz o czymś pomyśleć to z automatu twój mózg się wyłącza.

6. Stałeś się humorzasty i łatwo się irytujesz

Łapiesz się na tym że bardzo szybko się irytujesz? Że zachowujesz się jak tykająca bomba i na dobrą sprawę nie wiesz dlaczego? Jak irytują cię rzeczy które kiedyś nie były dla Ciebie problemem to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że zmagasz się z wypaleniem.

Leniuchy tak nie mają. Przez większość czasu są zrelaksowani i małe szczegóły które nie działają ich nie ruszają.

7. Zaniedbujesz siebie

Jedną z najbardziej wyraźnych oznak wypalenia jest fakt wycofania się towarzyskiego oraz całkowity brak dbania o siebie. Jak nie chce Ci się spotykać z ludźmi z którymi się chętnie spotykałeś i przestałeś dbać o siebie bo wiecznie jesteś wykończony to zacznij się zastanawiać…

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli jakikolwiek z tych punktów przydarzył się tobie to na pewno zadałeś sobie pytanie w stylu „Co robić?!”. Daję trzy tipy(poza zadbaniem o stan ciała bo to podstawa)

1. Redukcja stresu

Głównym czynnikiem powodującym wypalenie jest stres dlatego najlepszą strategią jest jego redukcja. Głęboko się zastanów co sprawia że mocno się stresujesz. Jakie czynności to powodują? Może można to w prosty sposób poprawić? Zastąpić niektóre czynności? Nie robić ich wcale lub je wydelegować?

2. Przerwa

Jeśli masz taką możliwość to zrób sobie przerwę. Ale nie taką krótką. Co najmniej miesięczną(a najlepiej 2-3miesięczną). Dopiero po 3 tygodniach urlopu człowiek zapomina o pracy. Dlatego zrób sobie dłuższą przerwę i odpocznij. Zauważyłem po sobie że po miesiącu czasu potrafię odzyskać entuzjazm.

3. Czyszczenie głowy

Przez czyszczenie głowy rozumiem wyciszenie się oraz medytację. Medytacja ma to do siebie że sprawia że myślimy jaśniej i mniej się stresujemy co prowadzi do mniejszego ryzyka związanego z wypaleniem. Jak nie wiesz jak medytować to wpisz w google „medytacja z mantrą” i zacznij działać.

Jeśli masz problemy z walką z lenistwem to gorąco polecam mój webinar wideo „Jak wygląda system który zwycięża z lenistwem”. Link do szkolenia w opisie filmu.

Problem lenistwa jest bardzo złożony. Jeśli chcesz wiedzieć o tym więcej to zapraszam do wideo „5 Faktów o lenistwie które ludzie poznają za późno.” link wrzucam na karcie po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.