youtube

„Dlaczego przez większość czasu mam brak motywacji?” [Odpowiedź]

Posted by admin

Dlaczego przez większość czasu nie masz motywacji? Jest wiele powodów. Dużo małych i kilka głównych. Jak sobie z nimi nie poradzisz to zawsze będziesz zdemotywowany. Niezależnie od tego jak bardzo będziesz się starać. Przejdźmy przez 6 najważniejszych.

Powód 0. Disclaimer

Możesz rozwiązać wszystkie problemy a mimo wszystko sobie nie radzić? Dlaczego? Dlatego że twoje ciało nie dojeżdża. Jest wiele różnych dolegliwości które mają bezpośredni wpływ na jakość twojego życia.

Przykładowo

Depresja, różnego rodzaju lęki i fobie, choroba dwubiegunowa, adhd, hipochondria, syndrom chronicznego zmęczenia, fibromialgia oraz inne choroby autoimmunologiczne. Więc jak pozostałe powody masz ogarnięte to skontaktuj się z lekarzem.

Dobra to teraz na poważnie

Powód nr. 1 Niewysypianie się i stan ciała

Zaburzenia snu potrafią zbudować w człowieku objawy podobne do depresji a na pewno potrafią zbudować całkowitą niechęć do działania. Dlatego zadbaj o swoją higienę snu

  • Śpij wystarczająco długo. Dorośli potrzebują średnio 8 godzin snu
  • Zacznij ograniczać kofeinę(szczególnie przed snem). Ja stosowałem zasadę że kawę piję tylko do 12. Obecnie nie piję kawy w ogóle.
  • Naucz się relaksować przed snem. Gdy szykujesz się do snu to na godzinę przed pójściem spać warto jest się zrelaksować. Stres i zmartwienia niszczą dobry sen.
  • Śpij regularnie czyli kładź się spać i wstawaj o tej samej godzinie
  • Łóżka i sypialni używaj tylko do spania pracowanie czy oglądanie telewizji w łóżku tworzy problemy ze snem.

Poza wysypianiem się należy przejść do stanu ciała. Gdy nie ćwiczysz i nie dbasz o to czym odżywiasz ciało to twoje ciało ulega stopniowej degradacji. Stajesz się mniej sprawny i masz mniej siły do działania. Dlatego powtarzam jak mantrę. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Ta prosta rzecz rozwiązała wiele problemów w życiu wielu ludzi. I nie myśl że to banał. Bo ten banał działa. Tak jak mawia klasyk. Jak coś jest głupie i działa to nie jest głupie.

Powód nr. 2 Wieczne przytłoczenie (czyli jedziesz zbyt ostro)

Jest to przypadłość ludzi którzy cały czas jadą do odciny. Wyobraź sobie maratończyka. Taka osoba przebiega dziesiątki kilometrów wolniejszym biegiem na 70% swoich możliwości. Gdybyś kazał maratończykowi przebiec sprintem kilometr to na kolejnym kilometrze ta osoba by padła a na pewno by biegła o wiele wolniej.

Życie nie jest sprintem. Jest maratonem. Naucz się tego że musisz umieć zachować ten work-life balance i dobierać odpowiednią ilość wypoczynku po ciężkiej pracy. Jak dzień ma 16 godzin bo przez 8 śpisz to nie pracuj przez 14. Przy tak długotrwałej, intensywnej pracy nie zregenerujesz się. Ciało potrzebuje większej ilości czasu na regenerację.

A gdy tą regenerację zignorujesz to zmęczenie się kumuluje i ciało się buntuje. Buntuje się ciągłym zmęczeniem i brakiem motywacji. Dlatego nie pracuj po 14 godzin. Pracuj 10 max 12 godzin bo inaczej będziesz przytłoczony pracą.

I oczywiście nie chodzi o to że nie wolno ciężko i długo pracować. Czasami są okresy gdzie trzeba pracować po 20 godzin. Ale takie przypadki muszą być incydentalne i po takim okresie należy odpocząć.

Powód nr. 3 Odczuwasz strach

Gdy się boisz to pomimo że coś może być ekscytujące to będziesz tego unikać. Strach spowalnia twoje działanie, sprawia że zaczynasz się wachać i być zbyt ostrożnym co czasami jest dobra a czasami jest złe ponieważ możesz źle oceniać ryzyko. Jak twój strach jest wystarczająco duży to ta część ciebie odpowiedzialna za pilnowanie abyś był bezpieczny będzie Cię bronić przed pójściem dalej. Często niszcząc pokłady motywacji do działania.

Aby się od tego uwolnić to musisz nauczyć się radzić sobie ze strachem. Zacznij od przyznania się do tego że się boisz. Podziękuj swojemu mózgowi za to że próbuje Ciebie bronić i zacznij kwestionować to dlaczego się boisz? Zadaj sobie pytanie „Jakie są szanse że ta zła rzecz w ogóle się wydarzy?” Część strachu odejdzie. A do reszty trzeba podejść jak do zarządzania ryzykiem. Przygotuj plan B, i plan C i działaj.

Powód nr. 4 Konflikt wartości

To się zdarza gdy twoje wartości czyli to co wyznajesz jest dla Ciebie bardzo ważne. Czasem jest tak że robienie czegoś jest dobre dla jednej wartości a dla drugiej szkodliwe. Ten konflikt wartości jest dla Ciebie bardzo męczący i koniec końców kończy się to brakiem motywacji do działania.

Usiądź i zacznij sam ze sobą negocjować. Zastanów się czego każda ze stron chce. Weź kartkę i długopis i zacznij wypisywać żądania jednej i drugiej strony. Następnie postaraj się je pogodzić. Jak nie znajdziesz consensusu dla tego konfliktu to zawsze będziesz miał problem z motywacją w danej dziedzinie.

Jak nie jesteś w stanie dogadać się sam ze sobą to zastanów się czego chcesz na prawdę(ale tak na prawdę) w życiu. Jak znajdziesz odpowiedź to konflikt wartości sam się rozwiąże.

Powód nr. 5 Nie masz celów lub cele Cię nie jarają

Jak nie masz celów to nie wiesz do czego dążysz. A jak nie wiesz do czego dążysz to nie masz motywacji. Ale samo wyznaczenie celów nie wystarczy. Bo cel musi być

  • Odpowiedni(jak cel Cię nie jara to nic z tego nie będzie).
  • Cel musi być wyzwaniem(nie może być zbyt trudny ale też nie może być zbyt łatwy)
  • Jasny(jak cel nie jest jasny to nie wiesz co musisz zrobić a jak nie wiesz co musisz zrobić to motywacji nie będzie.

Powód nr. 6 Brak niezależności

Ludzie uwielbiają być samodzielni. Każdy z nas ma w swojej głowie centrum podejmowania decyzji i to centrum musi być poddawane pracy. Badania pokazują że ludzie z depresją mają nierozwinięty ten obszar mózgu(głównie poprzez zaniedbanie).

Gdy mamy wykonać pracę to posiadanie jakiejś autonomii aby zdecydować co, kiedy i jak będę robić dalej ma olbrzymi wpływ na motywację. Gdy tego nie ma to nie ma motywacji. Dlatego zastanów się jak dużo autonomii masz w obszarach życia które chcesz rozwinąć? Może to jest twoim problemem z motywacją.

Jak widać problem z motywacją jest złożony. Jeśli masz problemy z walką z lenistwem to gorąco polecam mój webinar wideo „Jak wygląda system który zwycięża z lenistwem”. Link do szkolenia w opisie filmu.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym dlaczego sukces nie przychodzi do wszystkich to i dlaczego nie chce przyjść do Ciebie to gorąco zapraszam do filmu pod tytułem „Zobacz To Jeśli Uważasz Że Życie Jest Sprawiedliwe” link do wideo wrzucam tutaj na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.