youtube

Jak przestać narzekać

Posted by admin

Narzekanie Rujnuje Ci Życie! Zbyt dużo narzekania psuje nastrój, buduje poczucie bezradności i prowadzi do negatywnego postrzegania świata. Co gorsza narzekanie sprawi że ludzie się od takiej osoby odsuną i zostanie ona sama. Jeśli kiedykolwiek ktoś zwrócił ci uwagę że zbyt dużo marudzisz to obejrzyj to wideo bo z niego dowiesz się czy narzekasz za dużo oraz jak sobie z tym poradzić. Dodatkowo pod koniec podrzucę jedną metodę na to jak sobie poradzić z ludźmi którzy ciągle narzekają więc oglądaj do końca. Zapraszam do oglądania.

Czy narzekasz za dużo?

Jeśli chcesz to wiedzieć to zacznij zwracać uwagę na to jak rozmawiasz z ludźmi na co dzień. Niezależnie czy twarzą w twarz czy online czy na komunikatorze tekstowym. Zwróć uwagę jak dużo treści które produkujesz jest skupiona na narzekaniu czy negatywności. I UWAGA: To że część jest negatywna to normalne szczególnie w naszym kraju gdzie narzekanie to nasz sport narodowy. Jeśli jednak zauważysz schematy, słowa których często używasz o negatywnym zabarwieniu to może to być oznaka narzekactwa. Kolejne sygnały to

 • ciągle czuć od Ciebie negatywnością i nie szukasz rozwiązań problemów
 • ciągle rozmyślasz przeszłość
 • często żałujesz że czegoś nie zrobiłeś i chciałbyś cofnąć czas aby zrobić coś inaczej
 • często doświadczasz uczucia lęku
 • łatwo się irytujesz a potem narzekasz
 • często masz negatywny nastrój
 • rozmowa o problemach często sprawia że czujesz się bezradny
 • ludzie się od Ciebie odsuwają i nie nawiązują z Tobą kontaktów

Jeśli przy którymkolwiek z tych symptomów pomyślałeś że „O, zdarza się że tak może być” to oglądaj dalej bo jesteś tym narzekaczem.

Jak już uświadomiłeś sobie że narzekasz zbyt dużo to na 100% pojawiło się w twojej głowie jedno pytanie. A to pytanie mniej więcej brzmi „Jak mam mniej narzekać?” Jest wiele sposobów. Ja przedstawiam 5 które uważam za najskuteczniejsze. Przejdźmy przez nie.

Technika „ALE”

Ta prosta technika pomaga przekształcić narzekanie w pozytywne myśli, strategie i działanie. Polega ona na tym że obserwujesz swoje myśli i to co mówisz i w momencie gdy uświadomisz sobie że marudzisz to:

 • robisz natychmiastową pauzę
 • dodajesz do zdania ale
 • na poczekaniu wymyślasz pozytywną myśl lub pozytywną akcję

Przykłady

 • Strasznie nie lubię dojeżdżać do pracy tym pociągiem ale za to w biurze mamy super atmosferę
 • Mam straszne tendencje do tycia ale uwielbiam ćwiczyć i dbać o dietę
 • Jak ja nie lubię jak pada ten deszcz! Ale przynajmniej nie muszę podlewać kwiatów na podwórku
 • itd.

Technika „Chcę”

Bardzo często narzekamy dlatego że skupiamy się na tym co musimy zrobić. Przykładowo „O nie! Znowu muszę iść do tej głupiej baby..” albo „Znowu muszę zrobić coś tam”. Zamiast skupiać się na tym muszę przestaw swoją perspektywę. Zamiast mówić muszę skup się na tym dlaczego chcesz to zrobić.

Przykładowo

Zamiast znowu muszę iść do tej baby powiedz. Chcę mieć raport na jutro dlatego idę do tej baby. Skup się na tym co chcesz osiągnąć zamiast na tym co musisz zrobić. Dzięki temu zabierasz sobie kolejną okazję do narzekania.

Technika „Rozwiązanie”

Ta technika nie ma za zadanie wyeliminować narzekania. ALE jest genialna jeśli chodzi o eliminację bezcelowego narzekania które zatruwa nam mózg i nie posuwa nas do przodu. Dzięki tej technice zamiast narzekać bezcelowo zaczniesz narzekać z celem. Różnica jest ogromna bo bezcelowe narzekanie jest w 100% negatywne a narzekanie z celem czasem można zaliczyć do pozytywnej strony mocy.

Teraz pojawia się pytanie. Jak narzekać z celem? Jest to bardzo proste. Bezcelowe narzekanie to skupianie się bez namysłu na problemie a narzekanie z celem to identyfikacja problemu i natychmiastowe skierowanie się na sposoby w jaki można ten problem rozwiązać.

Każde narzekanie reprezentuje problem z jakimś zjawiskiem. A każdy problem ma jakieś rozwiązanie którego można się podjąć. Dlatego za każdym razem jak łapiesz siebie na narzekaniu to automatycznie zacznij szukać rozwiązania danego problemu.

Przykładowo

Znowu jak jechałem do tej pracy to stałem w tych nieszczęsnych korkach… Może trzeba spróbować innych form dojazdu do pracy. Czy próbowaliście dojeżdżać tutaj skuterem albo rowerem? Jak wrażenia?

Dzięki takiemu podejściu zaczniesz być człowiekiem nakierowanym na rozwiązania. Ale same pomysły są nic nie warte jeśli nie zaczniesz działać. A żeby to zrobić to musisz pokonać swojego wewnętrznego lenia. Na szczęście znam na to sposób i przedstawiam je w darmowym szkoleniu wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Link do szkolenia w opisie filmu. Dobra. Koniec tej autoreklamy.

Technika Kontroli

Ludzie często narzekają bo nie zadowala ich zastana rzeczywistość i nie są w stanie jej zmienić. Czują totalną bezsilność więc przynajmniej sobie ponarzekają. Nie wszystkie problemy mają proste rozwiązanie więc wylanie na kogoś swoich żali jest bardzo oczyszczające lecz niekoniecznie ta druga osoba chce tego słuchać. Żeby nie powiedzieć mocniej bo nikt, nawet najcierpliwsza osoba świata nie lubi ciągle słuchać tego samego narzekania a marudzić będziesz cały czas bo problem magicznie nie zniknie.

Jak sobie z tym poradzić?

Na ratunek przychodzą nam stoicy i ich stoickie podejście do życia. Jeśli się wczytasz w te książki i opracowania to w każdym z nich znajdziesz jedną wzmiankę. A ta wzmianka to „Nie denerwuj się na to na co nie masz wpływu”.

Jak nie możesz czegoś zmienić i nie masz na to wpływu to najzwyczajniej w świecie olej temat. Wdróż tą zasadę w życie. A jak ją wdrożysz to przestaniesz narzekać.

Przestań oceniać wszystko i wszystkich

Często ludzie narzekają dlatego że ocena świata nie spełnia ich standardów. Mózg takiej osoby jest w ciągłym trybie oceniania wszystkiego i wszystkich. Jest to normalne ponieważ tak stworzyła nas natura jednak jest to też szkodliwe jak za bardzo się w to wczuwamy. Szczególnie ma to się do oceniania innych ludzi. Oceniamy innych nie znając ich życia, ich problemów, ich historii co gorsza oceniamy ich negatywnie.

Przykładowo w restauracji marudzimy bo nie spodobał nam się kelner ponieważ się do nas nie uśmiechnął. Nie wiesz nic w temacie tego kelnera. Może wczoraj zmarł mu ojciec? Może w restauracji mają zakaz uśmiechania się do kelnerów czy cokolwiek innego? Nas to nie obchodzi. Wyciągamy pochopne wnioski. Oceniamy i marudzimy.

Oceniacze marudzą bo ocenili daną osobę lub sytuację jako złą, nieakceptowalną lub coś w te rytmy. I co robią z tą oceną? Natychmiastowo dzielą się nią z całym światem narzekając i wprowadzając kiepską atmosferę.

Ocenianie to podstawa każdego narzekania. Dlatego przestań. W momencie gdy poczujesz że masz chęć coś ocenić to postaraj się to ocenić tak neutralnie jak to tylko możliwe. Przykładowo gdy stoisz w korku to nie mów sobie w głowie jak jest to złe i jak bardzo się spóźnisz. Zamiast tego po prostu stwierdź fakt że jedziesz do pracy i są tymczasowe utrudnienia w ruchu.

A co robić w momencie gdy natrafiamy na taką osobę która cały czas narzeka? Jak z nią sobie poradzić aby natychmiastowo przestał narzekać? Jest na to super metoda o której mówiłem w filmie „Jak Rozmawiać z „TRUDNYMI” Ludźmi” którą teraz przytoczę.

Na narzekaczy nie działa

 • Dawanie rozwiązania ich trudnej sytuacji – będą narzekać na rozwiązanie
 • Pocieszanie ich – obrażą się na ciebie że uważasz ich problem za mało istotny
 • Krytykowanie ich narzekania – będą narzekać na krytykę
 • Ignorowanie – ignorowanie nie sprawi że narzekacz przestanie narzekać.

Na narzekaczy działa inna strategia i nazwałbym ją Potwierdź i wróć na trasę. Przykłady

 • Tak. Korki potrafią być strasznie uciążliwe. Wracając do naszego projektu musimy zrobić XYZ.
 • Tak, ta babka z działu HR czasami potrafi dać w kość. Rozumiem twój ból aczkolwiek musimy dowieźć do końca ten ważny projekt i liczę tutaj na Ciebie. Wierzę w Ciebie! Dasz radę Michał!

Potwierdzenie ich marudzenia musi być wykonane w sposób uprzejmy. Nie może być tak że narzekacz wyczuje że się z niego śmiejesz. Nie możesz być też zbyt agresywny. Musisz szczerze powiedzieć że jego problem jest prawdziwym problemem i przejść dalej bo tylko przejście dalej sprawi że narzekacz straci swoją moc.

Po więcej ciekawych sposobów na trudnych ludzi zapraszam do wideo „Jak Rozmawiać z „TRUDNYMI” Ludźmi” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.