Jak sobie poradzić z negatywnymi emocjami

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkolawygrywania. Popraw jakość życia! W tym wideo pokażę ci prosty proces myślowy który pozwala na radzenie sobie z emocjami. Zapraszam do oglądania.

Zanim pokażę ci proces myślowy to powiem ci o jednej rzeczy. To jeden prosty fakt który powinien wiedzieć każdy. Nie ma czegoś takiego jak negatywne i pozytywne emocje. Emocje po prostu są. Są jakie są. Emocja jest najzwyczajniej w świecie informacją od podświadomości.

Informacją że coś się dzieje przykładowo coś nowego co robisz pierwszy raz w życiu. No i wtedy pojawia się emocja(przeważnie stres) i za tą emocją pojawia się twoja reakcja na tą emocję. Z racji że jest ona negatywna bo uznajesz emocję za negatywną to stosujesz mechanizm wyparcia że taka rzecz nie istnieje

A że ją wypierasz to twoja podświadomość myśli że ta informacja do ciebie nie dotarła. A jak nie dotarła to znaczy że za słabo tą informację przekazuje więc atakuje jeszcze mocniej i nasila działanie emocji których nie chcesz doświadczać. Takie tam błędne koło.

Więc pamiętaj. Emocje są informacją którą trzeba przyjąć do wiadomości a nie wypierać. Nie walcz z nimi.

Wracając do procesu radzenia sobie z emocjami. Proces dzielimy na trzy kroki. Proste i logiczne kroki.

1. Przyjęcie do wiadomości
  2. Zrozumienie
  3. Przeramowanie

Przyjęcie do wiadomości

W zrozumieniu masz opisać to co czujesz. Masz opisać emocję którą właśnie odczuwasz. Jak to zrobić najprościej? Najprościej jest zadać sobie pytanie „Co teraz odczuwam?”

Odpowiedzi są proste

• Czuje podekscytowanie
  • Czuję ścisk w gardle
  • Czuje że się pocę
  • itd

Jak opiszesz i zrozumiesz to co odczuwasz to możesz przejść do kolejnego kroku radzenia sobie z emocjami czyli do

Zrozumienia

W tym kroku zadajesz sobie pytanie „Co podświadomość chce mi przekazać tą emocją”? albo „Dlaczego odczuwam tą emocję?”

Chodzi o to żeby zacząć analizować pojawiające się emocje. Po podejściu analitycznym można spokojnie przejść do ostatniego kroku czyli do

Przeramowania

W przeramowaniu chodzi o to żeby zacząć postrzegać rzeczy inaczej niż postrzegamy je obecnie. Jest to najcięższy krok dlatego trzeba go powtarzać kilkukrotnie.

Żeby przeramować teoretycznie złe emocje zadaj sobie pytania w stylu

• Jak mogę na to spojrzeć z innej strony?
  • Co jeśli zareagowałbym na to inaczej?
  • Co muszę zrobić żeby postrzegać to z innej strony?
  • Czego mogę się nauczyć z tego doświadczenia?

Przeramowanie wymaga praktyki więc nie załamuj się jak ci nie uda się za pierwszym razem. Im więcej razy będziesz próbować tym lepiej ci będzie to wychodzić.