youtube

Jak sobie poradzić z negatywnymi emocjami

Posted by admin

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkolawygrywania. Popraw jakość życia! W tym wideo pokażę ci prosty proces myślowy który pozwala na radzenie sobie z emocjami. Zapraszam do oglądania.

Zanim pokażę ci proces myślowy to powiem ci o jednej rzeczy. To jeden prosty fakt który powinien wiedzieć każdy. Nie ma czegoś takiego jak negatywne i pozytywne emocje. Emocje po prostu są. Są jakie są. Emocja jest najzwyczajniej w świecie informacją od podświadomości.

Informacją że coś się dzieje przykładowo coś nowego co robisz pierwszy raz w życiu. No i wtedy pojawia się emocja(przeważnie stres) i za tą emocją pojawia się twoja reakcja na tą emocję. Z racji że jest ona negatywna bo uznajesz emocję za negatywną to stosujesz mechanizm wyparcia że taka rzecz nie istnieje

A że ją wypierasz to twoja podświadomość myśli że ta informacja do ciebie nie dotarła. A jak nie dotarła to znaczy że za słabo tą informację przekazuje więc atakuje jeszcze mocniej i nasila działanie emocji których nie chcesz doświadczać. Takie tam błędne koło.

Więc pamiętaj. Emocje są informacją którą trzeba przyjąć do wiadomości a nie wypierać. Nie walcz z nimi.

Wracając do procesu radzenia sobie z emocjami. Proces dzielimy na trzy kroki. Proste i logiczne kroki.

 1. Przyjęcie do wiadomości
 2. Zrozumienie
 3. Przeramowanie

Przyjęcie do wiadomości

W zrozumieniu masz opisać to co czujesz. Masz opisać emocję którą właśnie odczuwasz. Jak to zrobić najprościej? Najprościej jest zadać sobie pytanie „Co teraz odczuwam?”

Odpowiedzi są proste

 • Czuje podekscytowanie
 • Czuję ścisk w gardle
 • Czuje że się pocę
 • itd

Jak opiszesz i zrozumiesz to co odczuwasz to możesz przejść do kolejnego kroku radzenia sobie z emocjami czyli do

Zrozumienia

W tym kroku zadajesz sobie pytanie „Co podświadomość chce mi przekazać tą emocją”? albo „Dlaczego odczuwam tą emocję?”

Chodzi o to żeby zacząć analizować pojawiające się emocje. Po podejściu analitycznym można spokojnie przejść do ostatniego kroku czyli do

Przeramowania

W przeramowaniu chodzi o to żeby zacząć postrzegać rzeczy inaczej niż postrzegamy je obecnie. Jest to najcięższy krok dlatego trzeba go powtarzać kilkukrotnie.

Żeby przeramować teoretycznie złe emocje zadaj sobie pytania w stylu

 • Jak mogę na to spojrzeć z innej strony?
 • Co jeśli zareagowałbym na to inaczej?
 • Co muszę zrobić żeby postrzegać to z innej strony?
 • Czego mogę się nauczyć z tego doświadczenia?

Przeramowanie wymaga praktyki więc nie załamuj się jak ci nie uda się za pierwszym razem. Im więcej razy będziesz próbować tym lepiej ci będzie to wychodzić.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.