Przywództwo. 5 mitów związanych z byciem liderem

przywództwo

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania. Popraw jakość życia. Przywództwo! Jak dobrze wiemy odpowiedni liderzy sprawiają że wygrywanie staje się o wiele łatwiejsze. Jak otaczać się dobrymi liderami? Najlepiej jest się stać jednym z tych liderów. W tym wideo lekko się przybliżysz do tego jak zostać dobrym liderem ponieważ przedstawię ci 5 najczęściej spotykanych mitów związanych z przywództwem. Zapraszam do oglądania.

1. Agresywny przywódca zdobywa rezultaty(przywództwo oparte na ataku)

Nie jest to do końca prawda. Faktem jest że niektórzy ludzie lepiej pracują pod presją aczkolwiek jest to mniejszość. Bycie agresywnym przeważnie nie jest oznaką siły a oznaką obawiania się czegoś. Agresywny lider w większości przypadków agresją stara się zamaskować swoją słabość psychiczną.

Agresywny lider często prowadzi do tego że grupa się do niego przyzwyczaja i potrafi tylko pracować w momencie gdy przywódca jest zły i agresywny. W momencie gdy tak nie jest to wszyscy zaczynają się rozluźniać i niedowozić. I znowu robi się nerwowo. A nie chodzi przecież o to żeby cały czas było nerwowo.

2. Lider ma odpowiedzi na pytania(przywództwo oparte na wiedzy)

Jakby tak było to nie byłoby żadnych dobrych liderów na świecie. Świat jest zbyt skomplikowanym i niestabilnym miejscem żeby mieć odpowiedzi na wszystkie pytania. Każdy kto myśli że musi znać odpowiedzi i rozwiązanie na każdy problem jedyne co robi to oszukuje siebie i próbuje oszukać innych.

Ale nie oszuka innych jako lider. Zawsze znajdzie się sytuacja gdy nie będziesz czegoś wiedzieć. Zawsze znajdzie się sytuacja gdy będziesz musiał polegać na wiedzy i doświadczeniach innych którzy już tam byli to robili. Co więcej jak pokażesz słabość jako lider to inni bardziej będą ci ufać i będą pracować o wiele lepiej.

3. Najlepsi liderzy to ekstrawertycy(przywództwo oparte na charakterze)

Jedną z głównych różnic pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem to fakt że ekstrawertyk myśli jak mówi a introwertyk najpierw pomyśli potem się wypowie. Prawdę mówiąc oba podejścia maja plusy i minusy w przywództwie nad grupą. Jednak nie widzę tutaj jakichkolwiek różnic które by dawały przewagę ekstrawertykowi czy introwertykowi. W obu przypadkach lider może być lubiany, autentyczny i sprawiać że grupa odnajduje radość w pracy. Niezależnie od tego czy lider jest ekstrawertykiem czy introwertykiem.

4. Najwięksi przywódcy się tacy rodzą

To czasami okazuje się prawdą ale w większości przypadków ludzie liderami się stają. My jako ludzie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego. Prawdziwego i odpowiedniego przywództwa też jesteśmy w stanie się nauczyć. Wyuczony lider jest teoretycznie lepszy ponieważ aby być dobrym liderem to potrzeba cały czas się rozwijać ci cały czas się uczyć podczas swojej kariery.

Nie ma tutaj jakichkolwiek genetycznych predyspozycji do bycia liderem. To nie jest sport że genetyka odgrywa dużą a często kluczową rolę. Genetyka nie limituje naszej zdolności do tego żeby mieć wpływ i inspirować innych do działania.

5. Lider musi mieć skończone studia(dowodzenie oparte na wykształceniu)

To jest chyba największy mit. Oczywiście wspominałem o tym że trzeba cały czas się edukować podczas swojej kariery. Ale nie oznacza to że musimy kończyć studia. Wręcz przeciwnie. Musimy uczyć się przydatnych umiejętności do bycia dobrym przywódcą i ekspertem w swojej dziedzinie. Nie tylko jest olbrzymia liczba ludzi co zawiedli jako liderzy z ukończonymi studiami ale też jest olbrzymia liczba ludzi którzy byli wspaniałymi przywódcami bez studiów. To co się liczy najbardziej to zdolność do głębszego poznawania siebie jako człowieka i innych ludzi którzy dla danego lidera pracują. To głębsze poznanie tworzy wspaniałe grupy.

Zapraszam do innych wpisów!